Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

PALATA: Romský stát požádá o plné členství v OSN

Slovensko-cest

  22:35
NEW YORK (od zpravodaje ČTK) - Valné shromáždění OSN začalo projednávat romskou žádost o vyhlášení Státu Romů. Prezident Romské evropské samosprávy Evžen Horváth se k přednesení jednostranné žádosti rozhodl poté, co vyjednávání samosprávy se Středoevropskou republikou uvázla před čtyřmi lety na mrtvém bodě.

Ilustrační foto foto: ČTK

Prezident Středoevropské republiky, veterán zdejší politické scény Ján Slota sice už v roce 2011 podpořil vytvoření samostatného romského státu, ale v příštích deseti letech se pak jednání o stanovení hranic romské republiky nepodařilo dotáhnout do zdárného konce. Prezident Romské evropské samosprávy Evžen Horváth k tomu řekl novinářům, kteří ho doprovázeli v letadle do New Yorku: "Od pátku se zaměříme na žádost o přijetí do OSN a nebudeme jednat o jiných otázkách."

Romy čekají po podání žádosti o uznání státnosti velké potíže. Novinářům to řekl Horváth s tím, že přesto svůj plán nepovažuje za skok do prázdna. Část středoevropských politiků prosazuje protiromské sankce, Západoevropská unie by mohla vypovědět půlmiliardovou ekonomickou a bezpečnostní pomoc.

Jednání mezi Romy a Středoevropany bezvýsledně probíhá už déle než osm let. Zatímco Středoevropané trvají na etnických hranicích z počátku jednání, Romové žádají, aby se v potaz vzal současný stav a součástí Romského státu se stala všechna území, kde Romové tvoří více než 50 % obyvatelstva. V místech, kde nejde o souvislé osídlení, navrhuje samospráva výměnu území, případně požaduje vybudování koridorů. Podle představ prezidenta Horvátha by v Romském státě mělo žít pět až sedm z celkových asi osmi miliónů středoevropských Romů a měl by mít rozsah asi 24 procent území Středoevropské federace s hlavním městem Žilinou.

Romové o uznání svého státu chtějí požádat v pátek. V RB OSN potřebují k uznání devět z 15 hlasů, přičemž souhlasit musí všech osm členů s právem veta. Těmi jsou Čína, USA, Západoevropská unie, Rusko, Brazílie, Indie, Japonsko a Jihoafrická republika. Z nich se zatím jasně vyjadřuje jenom Západoevropská unie, která chce požadavek vetovat. Považuje ho za jednostranný krok, který poškodí další mírové středoevropsko-romské rozhovory.

P.S.: Tato událost se zatím ještě nestala. Ale za padesát let....
P. P.S.: Být šéfem slovenských nacionalistů Jánem Slotou, tak bych svůj požadavek romského státu rychle označil za výplod alkoholem vypitého mozku, než bude pro Slovensko pozdě.

Autor: