Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PALATA: Ruce pryč od slovenských Maďarů

Evropa

  7:36
Slovenští Maďaři jsou největší poklad Slovenska. Nemyslím to vůbec ironicky, myslím to zcela vážně. Maďarská menšina na jihu země je posledním pozůstatkem střední Evropy, kterou němečtí nacisté a po nich čeští a polští nacionalisté a Stalin za tichého souhlasu vítězných západních velmocí v letech 1935-1947 zlikvidovali.

Orbánův triumf. foto: ČTK

Pánové Robert Fico a Viktor Orbán kráčejí v těchto dnech ve stopách Adolfa Hitlera, Edvarda Beneše a J.V. Stalina. Objektem a obětí mocenských hrátek slovenského stále ještě premiéra a maďarského stále ještě jen kandidáta na předsedu maďarské vlády je právě půl milionu slovenských Maďarů.

Menšiny, která vadí i mnoha českým nacionalistům, protože až dosud ukazovala, že to šlo po válce udělat i jinak, než vysídlit a vyhnat tři miliony českých Němců.

Dnes se končící slovenská a začínající maďarská vlády snaží zničit to, co se podařilo udržet při životě celých pětašedesát let od války. Národnostní společenství, které bylo mostem mezi Bratislavou a Budapeští, společenství, které přes všechny neblahé poválečné ústrky a cejch Benešových dekretů dělalo ze Slovenska více než monoetnickou zemi.

Samozřejmě, mnoho z vás dodá, že by tu i bez Maďarů byli slovenští Romové. Jenže ti díky laxnímu přístupu ke svým politickým právům, národnostní příslušnosti a celkově špatné sociální situaci nejsou dodnes plnohodnotnou národnostní menšinou.

Slovenští Maďaři takovou menšinou byli a jsou. Nově vzniklé samostatné Slovensko v jejich případě opakuje jak přes kopírák chyby, kterých se vůči sudetským Němcům dopustila Československá republika. Slovenští Maďaři sice dostali kulturní a vzdělanostní práva, která v mnoha případech přesahují standard západní Evropy.

Slováci ale neodolali pokušení, aby se vyhlásili za "vládnoucí národ" a neodstranili viditelné znaky, které to dávaly slovenským Maďarům jasně najevo.

Slovenský premiér Robert Fico protestoval na tiskové konferenci proti nedávným výrokům maďarského prezidenta.Od preambule slovenské ústavy, jež začíná "my národ slovenský", nesmyslné udržování platnosti Benešových dekretů, až po Ficovo ostentativní rozhodnutí, vzít raději do vlády slovenské ultrapravicové nacionalisty místo zcela přirozeného zapojení reprezentace slovenských Maďarů.

Nežijeme ve třicátých letech, Viktor Orbán není Adolf Hitler a Evropská unie není Společnost národů, byť by si to Václav Klaus přál. Robert Fico na druhou stranu ani zdaleka nedosahuje státnické velikosti předválečného Edvarda Beneše, který v podobné situaci, v jaké nyní Slovensko je, udělal skutečně všechno, aby sudetské Němce a Sudety v Československu udržel.

Nezdařilo se a to, co to společně s následující nacistickou okupací v Benešovi vzbudilo a jak nezvládl tutéž roli po válce, to je jiná kapitola. Fico však slovenským Maďarům pouze vyhrožuje, že z nich udělá cizince ve vlastní zemi, což je ten nejhloupější krok, kterého by se mohlo Slovensko dopustit.

Visegrádská čtyřka, Evropská unie, všichni rozumní lidé v Maďarsku a na Slovensku i v celé Evropě mají za povinnost nedopustit, aby se slovenští Maďaři stali obětí mocenských orbánovsko-ficovských her. Pokud se to nezdaří, čeká nás ve střední Evropě otřes, ne nepodobný balkánským válkám devadesátých let. Se všemi důsledky.

Autor:

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...