Úterý 10. září 2024, svátek má Irma
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PALATA: Václav Klaus, přítel Slováků

Názory

  7:39
Pokud by pan prezident Václav Klaus nevěděl, do dělat po roce 2013, až mu vyprší druhé funkční období, mohl by kandidovat na Slovensku. A Slováci by ho v přímé volbě, která v Česku nikdy nebude, jistě za svého prezidenta zvolili. V průzkumech veřejného mínění je Klaus, pokud je do nich zařazen, vždy hvězdou.

Robert Fico, Václav Klaus. Hlavy dvou ze států Visegradské skupiny foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Jako v onom, kde se ptali Slováků, kdo se nejvíc zasloužil o vznik Slovenska, a český prezident skončil na druhém místě, hned za Vladimírem Mečiarem. Klaus by navíc na Slovensku s přehledem porazil i jinak bezkonkurenčně populárního premiéra Roberta Fica. Na rozdíl od Fica by Klausovi dali své hlasy i mnozí zarytí opozičníci, kteří v něm vidí intelektuální modlu, jež se na Slovensku nevyskytuje.

V těchto kruzích, jež lze pokládat za elitu Slovenska, se vyskytuje něco, co v Česku už téměř vymizelo. Společný obdiv jak k Václavu Havlovi, tak k Václavu Klausovi, u každého ze zcela jiných důvodů, ale přesto se doplňující. Obdiv k lidem, kteří každý po svém dokázali přesáhnout české hranice i nevelký středoevropský prostor. O ještě menším, inspirativní politické osobnosti téměř neplodícím slovenském prostoru nemluvě.

Václav Klaus si vždy zakládal na tom, že byl přítelem Slováků. Před posledními československými volbami v létě roku 1992 jako jediný český politik zkusil vytvořit z ODS v Česku i na Slovensku skutečně federální stranu. Slovenská ODS propadla na Slovensku podobně jako v Česku Občanské fórum. Neúspěch federalistických snah a zkušenost z jednání se Slovenskem vedla Klause k naprosté změně pohledu na budoucnost Československa -z největšího federalisty se stal hlavní motor rozdělení státu.

Já pán, ty pán
V prvních šesti letech po roce 1992 hrál Klaus na Slovensku podivuhodnou dvojroli. Na jedné straně se k němu upínaly naděje formující se protimečiarovské opozice, pro kterou byly liberální přístup k privatizaci, český postup do NATO a EU a oproti Slovensku svobodný tisk a televize protikladem k panujícímu "mečiarismu".

Věren úsloví "já pán, ty pán" ale Klaus na rozdíl od Václava Havla, Miloše Zemana a mnoha jiných českých politiků excesy mečiarismu nekritizoval, nikdy otevřeně nepodpořil opozici. Naopak Mečiarovi svými postoji i ochotou k jednáním podával často pomocnou ruku. Vzájemný obdiv a respekt Mečiara a Klause přetrval dobu, kdy byli oba v opozici.

Po porážce mečiarismu a nástupu demokratické a prozápadní slovenské garnitury dával Klaus najevo rozpaky z Mikuláše Dzurindy a jeho reformátorského okolí. Dzurindovské liberální změny jako například rovnou daň už jako český prezident otevřeně kritizoval. Mečiar za odměnu Klause podpořil před prezidentskou volbou. Společný jazyk ale dokázal Klaus najít i s odpadlíkem od Mečiara, současným prezidentem Ivanem Gašparovičem, kterého nakazil i svojí protilisabonskou averzí. Byť jen v mírné podobě.

Jaké Slovensko chceme?
Při zohlednění všech těchto věcí je podpora Václava Klause Slovensku v jeho současných sporech s Maďarskem pochopitelná. I to, že se Klaus, který, jak řekl, prožil většinu života se Slováky v jednom státě, za tento svůj postoj "nestydí". Český prezident by si však měl, podobně jako za mečiarismu, uvědomit, co a koho svými postoji na Slovensku podporuje. Že jeho slova o "o dlouhotrvajících ambicích Maďarska rozšiřovat se někam..." jsou živou vodou pro nacionalistické kruhy současné vládní koalice.

Dokonce (i když přijmeme Klausovo dovysvětlení, že nemluvil o územních nárocích Budapešti) podporou postojů Slotovy Slovenské národní strany. Podporuje tak ty síly, které se zasloužily o vznik současného napětí na jihu Slovenska a které zbytečně, možná i politicky cíleně, tento problém udržují při životě.

Klaus svojí kritikou Maďarska nepochybně zase o něco posílil česko-slovenské vztahy a svoji osobní popularitu na Slovensku. Slovensku samotnému tím však, jako už mnohokrát předtím, prokázal medvědí službu, neboť v něm podpořil ty nejhorší tendence.

Je výborné mít se Slovenskem bezproblémové, spojenecké a hodně nadstandardní vztahy. Je však hodně špatné, ba až nebezpečné, mít na českých hranicích stát, kde jsou extremisté ve vládě, jež je s největší národnostní menšinou a sousední zemí do velké míry vlastní vinou na válečné stezce. A to by si měl uvědomit i pan prezident.

Autor: