29. listopadu 2011 10:24 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Vánoce nebudou, vláda vyhlásí „nouzový stav“

Adventní věnec si můžete koupit na některém z trhů, nebo vyrobit ve vánoční... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adventní věnec si můžete koupit na některém z trhů, nebo vyrobit ve vánoční... | foto: Shutterstock

Na základě kladných zkušeností Slovenska s vyhlášením nouzového stavu ve slovenských nemocnicích, čímž byl zlikvidován protest lékařů, se česká vláda na tajném zasedání z pondělí na úterý rozhodla vyhlásit nouzový stav na celém území České republiky.

Na základě Ústavního zákona o bezpečnosti České republiky ze dne 22. dubna 1998, článku 5 a 6, budou tento rok zrušeny vánoční svátky a oslavy Nového roku. Ve dnech 24. - 27.12. a 31.12. - 2.1. vyhlásila česká vláda z důvodů nebezpečí nižšího než plánovaného HDP a nedostatečného výběru daní, což naplňuje zákonný důvod „ohrožení značných majetkových hodnot“ pracovní povinnost pro všechny občany České republiky.

V případě nenastoupení do práce hrozí všem občanům od 15 let trestní stíhání a nepodmíněný trest dva roky. Opatření se týká všech cizinců s trvalým pobytem na území ČR, v případě porušení nařízení budou cizinci okamžitě deportováni a jejich majetek bude bez náhrady zabaven.

Podobně jako na Slovensku budou ve zmíněných dnech všichni pracovat za 70 % své průměrné mzdy, bez nároku na jakékoli sváteční či jiné příplatky. Dny 25. a 26. 12. jsou s okamžitou platností vyřazeny ze seznamu českých státních svátků, stejně tak jako 1. 1. Ve dnech 31.12. - 2. 1. je také zakázán prodej veškerých alkoholických nápojů. A od 1. 12. do 31. 12. je zakázán prodej kaprů, a to jak živých, tak i mražených. Podobné opatření platí i pro vánoční stromky, ozdoby, vánoční růže a adventní věnce.

Na základě dohody s papežským stolcem povolila česká vláda 24. 12. půlnoční bohoslužby, ale pouze v jednom kostele pro každý český kraj. Vstup bude možný pouze pro občany ČR, kteří se prokážou potvrzením o tom, že byli řádně pokřtěni.

Po dobu platnosti zákona, tedy mezi dny 1. 12. 2011 - 2. 1. 2012 jsou zakázány vyšší denní nákupy i výběry z bank než 200 korun na osobu starší osmnácti let, na jedno dítě je stanovena částka 100 korun. Snížení daňových příjmů pro státní rozpočet bude kompenzováno zvýšením cen elektřiny, zemního plynu a uhlí, na něž bude zavedena speciální daň ve výši 38 %.

Pro občany „vyhýbající se práci“ budou zřízeny pracovní tábory, jež budou pověřeny dostavbou dálnic a kde se bude pracovat v třísměnném provozu. Úkolem byl vládou pověřen kvůli svým minulým pracovním zkušenostem z vězeňství ministr školství Dobeš.

Pro zavedení nouzového stavu  hlasovala celé vláda, zdržel se pouze ministr zahraničí Schwarzenberg, kterého nikdo nevzbudil.

Dokument byl ještě včera doručen po zvláštním poslovi do Senegalu, kde ho přes nabitý program své zásadní návštěvy v této zemi prezident Václav Klaus okamžitě podepsal. Podle zpravodaje serveru Novinky.cz se slovy: „Pracovat, pracovat!“ Opozice a odbory se hodlají obrátit na Evropskou unii. Podle právních expertů však „Klausova výjimka“ z Lisabonské smlouvy Bruselu znemožňuje zasahovat do tohoto suverénního národního rozhodnutí.

Krok české vlády podpořil maďarský premiér Viktor Orbán a premiérka Iveta Radičová, kteří po společné schůzce v Štúrově/Ostřihomi konstatovali, že na příští schůzce V4 navrhnout toto opatření zavést v celém Visegrádu. Polsko se však k podobnému návrhu podle diplomatických zdrojů staví rezervovaně.

P.S. Na rozdíl od Slovenska, kde od úterka pro část nemocnic skutečně platí, se Česko nouzový stav zavést zatím nechystá.