Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PALATA: Žádost úřadu maďarského premiéra o tiskovou opravu

Názory

  9:01
Tento dopis do LN nikdy nepřišel, ale zněl by asi takto:

Orbánův triumf. foto: ČTK


Vážený pane šéfredaktore,

Lidové noviny, které jsme až donedávna pokládali za seriózní deník, otiskly v minulých dnech sérii pomlouvačných článků pisálka Luboše Palaty, které zcela nepřijatelným způsobem dezinformují o situaci v Maďarsku a ve vleku levičácko-liberální svoloče, kterou maďarští voliči tak jednoznačně odmítli v jarním parlamentních volbách, podává lživý obraz reality v Maďarské republice. Úřad předsedy vlády Maďarské republiky proto důrazně žádá, aby informace otištěné v Lidových novinách byly uvedeny na pravou míru a trvá na těchto opravách:

Není pravda, že premiér Viktor Orbán chce zrušit parlamentní demokracii v Maďarsku. Podle návrhu ústavy, kterou buď parlament, nebo sám maďarský lid příští rok nadšeně schválí, bude pouze v Maďarsku obnoveno Uherské království. Jeho králem, s dědičným právem pro všechny své potomky a neomezenými pravomocemi se sice stane Viktor Orbán, ale k tomuto kroku dostal budoucí král Viktor I. Veliký plně demokratický mandát ve svobodných demokratických volbách, kde jak čtenáři LN vědí, získal více než 2/3 všech hlasů. Takže si může dělat co chce a nic do toho nikomu není.

Není pravda, že v Maďarsku bude zrušen parlament. Parlament zůstává, pouze se změní ve Sněmovnu grófů, kterými se stanou Viktorem Orbánem vybraní poslanci vládní strany Fidesz a pouze několik desítek Orbánových příbuzných. Při tvorbě zákonů se však bude Viktor Orbán radit přímo s maďarským lidem a proto zavádí každý druhý čtvrtek hodinu audiencí, kde se mohou poddaní svěřit svému milostivému vládci se svými problémy.

Není pravda, že v Maďarsku budou zrušeny noviny a televize. Noviny a televize budou v Maďarsku fungovat i po 1. lednu 2010. Úkolem novin v Novém Velkém Uhersku však na rozdíl od překonané pseudoliberální pseudodemokracii bude informovat o úspěších vlády, milostivých rozhodnutích milostivého panovníka, svátcích a výročích. Není pravda, že novináři, kteří to nepochopí, budou rovnou popravováni. Milostivý panovník pro ně zřídí po dohodě s vládou Ruské federace převýchovný tábor na Čukotce, kde se ta reakční chátra bude po práci v dolech učit psát zprávy, které uherský lid zajímají.

Není pravda, že Maďarsko příští rok znárodní všechny podniky vlastněné zahraničním kapitálem. Podniky v rukou zahraničních vlastníků se podobně jako majetek uloupený maďarskému lidu v penzijních fondech stane majetkem královské rodiny, která ho bude milostivě spravovat ku prospěchu všeho maďarského lidu.
Zcela špatně a zvráceně byla také interpretována panovníkova myšlenka, že "Maďarsko je jedinou zemí, která sousedí sama se sebou". Uherské království v hranicích, na které má nezadatelné právo, nebude sousedit samo se sebou, ale s Polskem, Českou republikou, Albánií, Bulharskem, Řeckem, Bulharskem, Rakouskem a Ruskou federací.

Úřad premiéra vlády Maďarské republiky žádá tímto Lidové noviny o okamžité otištění oprav a vyhození redaktora Luboše Palaty - nejlépe z okna v šestém patře. V opačném případě bude v příštím roce královskou cenzurní radou zvláštním zákonem zakázán dovoz Lidových novin pro slovenskou národnostní menšinu v Horních Uhrách.

V Budapešti dne 26.12.2010 István Nagy
Oddělení pro kontrolu informací

P.S. Co se bude dít příští rok v Maďarsku, to ví jen Bůh. A premiér Viktor Orbán.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...