27. července 2017 1:13 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Jediné parkoviště přestává Jesenici stačit

Prudký rozvoj bytové zástavby bohužel přinesl i problém s parkováním. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prudký rozvoj bytové zástavby bohužel přinesl i problém s parkováním. | foto: ARCHIV RADNICE

JESENICE (Středočeský kraj)   Jesenice leží na okraji Prahy, u sjezdu z Pražského okruhu a na křižovatce dvou hlavních silnic – staré Benešovské a starého okruhu kolem Prahy. Těmito faktory je naše město k problémům s dopravou předurčené.

Dalším negativem z pohledu dopravní zátěže je, že mezi Jesenicí a Prahou je v příměstských autobusech již nejnižší (nejlevnější) tarifní pásmo jízdného. Tento mix přináší obrovskou dopravní zátěž jak z hlediska průjezdů aut, tak i z hlediska potřeby parkování pro ty, kteří si u nás nechají své auto a pokračují do hlavního města hromadnou dopravou.

V současné době máme pouze jedno větší parkoviště, není v majetku města a majitel zatím toleruje bezplatné stání. Kapacita je ale nedostačující, a proto město připravuje projekt parkovacích ploch v centrální Jesenici. Nově vzniklé plochy budou sloužit především těm obyvatelům, kteří si potřebují zajít k lékaři nebo na poštu. Krátkodobé parkování bude zdarma nebo za symbolický poplatek, avšak odstavení auta na delší dobu už bude zpoplatněno.

Prudký rozvoj bytové zástavby bohužel přinesl i problém s parkováním pro obyvatele domů, jejichž okolí nebylo v minulosti řešeno tak, aby zde byl dostatek míst pro auta. V hustěji obydlených částech města máme také problémy s parkováním a snažíme se doplňovat parkovací plochy kam jen to jde. Bohužel chyby územního plánování a povolování výstavby z minulosti se napravují velmi těžce.

Parkování u turistických památek nás netrápí. V Jesenici máme z historických zajímavostí pouze jeden pomník. Není sice známý, nevede k němu ani žádná cesta, ale zato rovněž souvisí s dopravou.

Jedná se o mohylu Maxmiliány Alsterlové z Astfeldu. Byla postavena na památku tragické dopravní nehody, která se stala v roce 1706. Jedná se o první pomník dopravní nehody v Evropě a možná i ve světe. Mezi Novými Jirčanami a Prahou se její kočár převrhl, hraběnka z něj vypadla a na následky zranění zemřela. Reliéf v pískovcovém podstavci tuto tragédii zobrazuje.

V budoucnu by měl kolem mohyly vést chodník spojující Jesenici s Horními Jirčanami. Projekt již připravujeme, jeho realizace však záleží na tom, jaká bude dohoda s majiteli pozemků. I na malé parkoviště je zde pamatováno.

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?