Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VITÁSKOVÁ: Patálie s obnovitelnými zdroji

Názory

  19:35
PRAHA - Když jsem před čtyřmi lety nastupovala do funkce předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ), netušila jsem, že se budu zdaleka nejvíce zabývat právními spory, mnohdy nesmyslnými zásahy orgánů činných v trestním řízení, že úřad bude pracovat téměř pod dozorem státního zástupce, že se budu zabývat tak závažným tématem, jakým je energetická bezpečnost České republiky a pro mě zásadní vlastní osobní bezpečnost.

Podpora jen pro notifikované obnovitelné zdroje. Jde o 3,5 miliardy korun ročně. Vyplacená částka se ale vyšplhá mnohem výš. foto:  Dan Materna, MAFRA

To všechno kvůli největšímu dotačnímu titulu u nás, tedy podpoře obnovitelných zdrojů energie. Netušila jsem, že když požádám v polovině srpna letošního roku premiéra České republiky o přizvání na Bezpečnostní radu státu (BRS), kde chci jako předsedkyně nezávislého úřadu podat závažnou informaci, že nedostanu vůbec žádnou zpětnou vazbu ani po téměř třech měsících.

Kde se zasekla podpora

Stávající závažná situace opět kolem obnovitelných zdrojů souvisí s notifikací Evropské komise, to je tzv. odsouhlasení, že tyto zdroje mají podle unijních pravidel nárok na veřejnou podporu. Veřejná podpora jsou finanční prostředky nás všech – daňových poplatníků.

Podle zákona by měly mít nárok na podporu pouze notifikované zdroje, což je cca 3,5 miliardy korun. Celková výše poskytované roční podpory činí cca 45 miliard. Výplatu podpory realizuje OTE, a. s.

Podporované a obnovitelné zdroje jsou legislativně popsány zákonem č.180/2005 a následně zákonem 165/2012 další novela tohoto zákona vstupuje v platnost 1. 1. 2016.

Popišme proces včetně kompetencí. Kdo zodpovídá za notifikaci v Bruselu? Je to Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO). Kdo zodpovídá za příslušné zákony? Je to gestor zákona. V tomto případě zákona o podporovaných a obnovitelných zdrojích. Je to Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Kdo zodpovídá za výplatu provozní podpory pro výrobce z obnovitelných zdrojů? Je to OTE, a. s., (operátor trhu s energiemi) stoprocentně vlastněný státem. Činnost je řízena ministerstvem průmyslu a obchodu.

OTE vyplácí podporu v souladu s příslušnými zákony a ve výši, která je dána Cenovým rozhodnutím ERÚ.

Proč nastal nyní problém? V zákoně 165/2012 je nový § 1 odst. 3, který uvádí, že veřejná podpora má být poskytnuta notifikovaným zdrojům. Jak výplata, tak notifikace je v kompetenci MPO. ERÚ vydá pouze Cenové rozhodnutí.

Kdy a zda včas MPO požádalo o notifikaci, je plně v jeho kompetenci i zodpovědnosti. V letošním roce náš úřad poprvé obdržel ze strany MPO informaci, že se na nenotifikované zdroje ve smyslu zák. 165/2012 nemají výkupní ceny vůbec uvést do Cenového rozhodnutí ERÚ. Podotýkám, že jsme pro úplnost ve svých Cenových rozhodnutích v uplynulých letech uváděli, že se podpora týká notifikovaných zdrojů – přestože toto sdělení dubluje ustanovení zákona.

Jak je to s notifikací?

Notifikaci nemají zdroje z let 2005 až 2012 (zák.180/2005), objem podpory je cca 41 miliard. Zdroje v rozmezí let 2013 a 2015 (zák. 165/2012) notifikaci mají, objem podpory je 3,5 miliardy. A zdroje od roku 2016 notifikaci nemají (zák. 165/2012), objem podpory je v tomto případě jedna miliarda korun.

Co se týká zák. 180/2005, který notifikaci Bruselu stále nemá a kde údajně notifikace stále probíhá, náš úřad není obeznámen, zda proběhne do konce letošního roku, nebo zda vůbec proběhne. O této části veřejné podpory očekáváme stanovisko MPO i k uvádění cen v Cenovém rozhodnutí na rok 2016.

Náš úřad plně chápe složitou situaci, kterou v žádném případě nezavinil, jak je výše uvedeno z výpočtu zodpovědnosti za jednotlivé části procesu. Jen MPO má nejvíce informací a rovněž zodpovědnost za probíhající notifikaci. Jen MPO může v souladu s příslušnými zákony (kde je navíc gestorem) řídit bezodkladně výplatu podpory (prostřednictvím OTE, a. s.) pro zdroje, které zákonné podmínky splňují. ERÚ v souladu se zákonem pouze připraví a vydá Cenové rozhodnutí na základě technických parametrů pro jednotlivé zdroje tak, aby každý zdroj, který notifikaci má, mohl bezodkladně výplatu podpory prostřednictvím OTE, a. s., obdržet.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat