Zkuste si představit následující scénku. Na Úřad vlády přichází Pavel Blažek, obtěžkán naditými igelitkami. Míří do kanceláře premiéra Petra Fialy, kde už čeká také ministr financí Zbyněk Stanjura. „Zdarec Peťo a Zbyňo, tady máte miliardu do rozpočtu.“ – „Díky, Pablo, a kdes ji vzal?“ – „Kluci, to neřešte, berte, jak to je a zbytečně se neptejte. Teď se nám přece hodí každá koruna, ne?“ – „Tak jo, díky, Pablo, čau a přijď zase.“
Brněnský vabank. Kde jsou časy, kdy naše republika byla alespoň banánová?![]() |
Vzhledem k některým krokům Fialy a jeho nejbližších spolupracovníků z minulosti se to tak klidně mohlo stát. Ale je to vysoce nepravděpodobné. Že by mohl miliardu korun do státního rozpočtu přinést ministr jen tak mýrnix týrnix, aniž by o tom kdokoli kromě lidí z jeho resortu věděl, si může myslet leda tak Eva Decroix, možná Blažkova nástupkyně v čele ministerstva spravedlnosti.
Každý, kdo fungování vlády a tvorbě rozpočtu alespoň minimálně rozumí, musí vědět, že zkrátka není možné jen tak přinést takový balík a „dát ho do rozpočtu“, aniž by se na ministerstvu financí setsakra dobře vědělo, odkud peníze pocházejí.
Zvlášť, když jde o miliardu, o které několik soudů míní, že pochází z trestné činnosti. Konkrétně z nelegálního tržiště, prodeje drog a zbraní. A když během této operace ministr spravedlnosti fakticky legalizoval bitcoiny v hodnotě dalších až dvanácti miliard, které si soudně trestaný dealer drog díky daru Blažkovi mohl „odemknout“.
Spolu trvá na pravidlech, ale jenom, když se to hodí. Pavel Blažek je důkazem![]() |
Rychlá rezignace dříve léta „nesestřelitelného“ Blažka, zřejmě nejvlivnějšího zákulisního hráče v ODS, svědčí o něčem jiném. Nejspíš to byla jediná možná obrana před tím, aby se věc začala posouvat výš. Ve stylu: byla to chyba, ale Blažek skončil, takže je vše v pořádku. Ukázali jsme „padni komu padni“. Což už také představitelé ODS říkají.
Sám Blažek, který se ještě pár hodin před svým ministerským koncem tvářil, že je vše v pořádku, protože státu pomohl sehnat peníze, dnes „hrdinsky“ bere vše na sebe. Premiér Fiala pouhý den před Blažkovou rezignací vykládal, kterak věří, že „vše proběhlo dle platné legislativy a získané peníze pomohou českým občanům“. Blažek následně poznamenal, že „pár kolegům“ o akci s bitcoiny říkal, ale „až jako celý příběh“. S premiérem prý „mluvil jen krátce, ani jsem mu neříkal žádné pozadí, jen jak ty bitcoiny dokážou narůst“.
Miliardové bene z financí
Představa, že by se ministerský předseda nezajímal o to, odkud pochází miliarda, kterou mu při složitém látání rozpočtu zničehonic přinese ministr spravedlnosti, je úsměvná. Zvlášť, když byl Blažek jedním z architektů Fialova zvolení předsedou vlády, coby jeho hlavní spojka vyjednával s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem o vzniku pětikoaliční vlády a dodnes je jedním z premiérových nejbližších stranických spojenců. Ostatně v tuto chvíli spolu ještě figurují na jihomoravské kandidátce koalice SPOLU.
V zásadě tedy existují jen dvě možná vysvětlení. Buď je premiér nekompetentní bambula, který se vůbec nezajímá o to, s jakými a odkud pocházejícími penězi jeho vláda hospodaří. Anebo prostě o transakci, kterou Blažek připravoval několik měsíců, dobře věděl. Obě varianty přitom znamenají, že Fiala není mužem na svém místě.
Pád vlády nehrozí, soudí Stanjura. Bitcoiny se musí vyšetřit, zdůraznil Fiala![]() |
Druhou kapitolou je role ministerstva financí. Byť Eva Decroix vykládá, že „žádné další resorty nebyly zapojeny“, dá se o tom dost pochybovat. Podle zjištění MF DNES totiž ministerstvo spravedlnosti rozebíralo s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, jak využít bitcoinovou peněženku a zajistit následně dražby bitcoinů.
Další zdroje MF DNES z ministerstva financí pak sdělily, že se úředníci z financí přímo podíleli i na přípravě darovací smlouvy mezi drogovým dealerem Tomášem Jiřikovským a státem. Což následně potvrdil i Blažek: „Darovací smlouvu připravovali úředníci, kteří vše konzultovali
s úředníky ministerstva financí, pokud jde o věcnou správnost.“
Je teoreticky možné, že Stanjurovi úředníci připravovali smlouvu, pak přijali miliardu korun a zahrnuli ji do státního rozpočtu, aniž by o tom jejich šéf věděl. Stejně jako se Stanjura o věci nemusel bavit s Blažkem, s nímž ODS v posledních letech fakticky řídí.
Jenže už v pondělí vydalo ministerstvo financí pod tlakem médií stanovisko, že Stanjura o Blažkově transakci věděl. Prý ale vše při „neformálním hovoru“ zjistil až po podpisu smlouvy. „Realizace tohoto záměru je vysoce politicky i reputačně problematická a nedoporučil ji,“ uvedly finance. Deník N však přišel s informací, že Stanjura byl s věcí seznámen „více než měsíc“ před převodem daru.
Stanjura varoval Blažka před darem až po podpisu smlouvy. Celé to kryl, zuří Babiš![]() |
Příznačné je, že Fiala i Stanjura zatím o uvedených okolnostech mlží. Blažkův konec den po jeho výroku, že bylo vše v pořádku a nemá se „za co stydět“, totiž částečně odvrátil od jedničky a dvojky ODS i koalice SPOLU pozornost. Rezignace ministra spravedlnosti je ale dvojsečná. Pokud by se ukázalo, že premiér i šéf financí o věci věděli, logicky by se měli zachovat stejně jako Blažek.
To by byla pro koalici SPOLU i vládu čtyři měsíce před volbami rána s obrovskými následky. I proto se včera spekulovalo, že hnutí STAN kabinet opustí. Za takové situace je tedy lepší to hrát ve stylu „my nic, to úředníci“. A snést, že můžete působit jako nekompetentní ňoumové, kteří nevědí, co se jim v resortu, či ve vládě děje. Uvidíme, co bude dál. Každopádně až teď dostal úplně nový rozměr předvolební plakát s rozšafně se tvářícím premiérem Fialou v bílé košili a heslem: „Prosadili jsme lepší podmínky pro kryptoměny – Spolu děláme, co je třeba.“