Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PEŇÁS: České Vánoce? Nepříjemný odér trdelníku, debilní sněhuláci a psí boudy

Názory

  16:11
Vánoce za komunismu zachraňoval sníh. S ním je v přiměřeném množství všechno hezčí. My žijeme v době bezsněžné, tak nám nezbývá než Vánoce vylepšovat vlastní tvorbou. A ta je v českých zemích na úrovni velmi nízké, ba ubohé.

Výsledkem je matlanina papundeklových andílků s debilními sněhuláky a soby uplácanými z toho nejlacinějšího materiálu. foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

Procházka po českých (a bohužel i moravských) vánočních náměstích je tristní a srdcervoucí. Z ampliónu vyřvávají elektrizované koledy, říhavý pach laciného svařáku se mísí s nasládlým a nepříjemným odérem tzv. trdelníku, věci, která je jednak nedobrá a druhak o ní nikdo, dokud nějaký Maďar nepřivezl před pár lety stroj na jeho vyrábění, v Čechách neslyšel.

Ošklivé zvětšené psí boudy nabízejí předměty, které by si nikdo dobrovolně pro sebe nekoupil: solné kameny, humpolácké a všude stejné hrnky jak do domku baby jagy, alergii vzbuzující chemické lektvary do vany, ezoterické nesmysly, bačovské papuče a valašky, sekyrky a amulety jako bychom byli lidem poloindiánským a nikoli středoevropským.

Vzácností je narazit na předmět skutečně vkusný, na kterém je vidět nějaká dovednost a kvalita. Krajové a místní pozoruhodnosti či pokrmy zmizely úplně, v jižních Čechách nebo na Hané, všude langoše a oštiepok.

Lid, který se nyní tváří, že tu zažívá české Vánoce, už neví, o co šlo. Ten kontrast je do očí bijící na české a na saské straně Krušných hor, kde se tradice zachovaly a i svíčky mají řád a úroveň. Takový výlet kousek za hranice je dobrý pro národní masochisty.

Neboť české Vánoce jsou nyní už i po stránce estetické zrmzačeným hybridem. Kdesi vzadu je nejasné tušení dávno poničené a už zřejmě nevzkřísitelné barokně-rokokové tradice (jesličky, stromeček, Rybova mše), vepředu pak unifikovaná infantilní pohádkově-konzumní fantazijní improvizace, vytvářená nešikovnými lidmi bez talentu a citu.

Na plácku stál ošklivý sněhulák, kterého jako by splácali sovětští poručíci.

Na plácku stál ošklivý sněhulák, kterého jako by splácali sovětští poručíci.

Výsledkem je matlanina papundeklových andílků s debilními sněhuláky a soby uplácanými z toho nejlacinějšího materiálu, ze skelné vaty a polystyrenu. Patrný je naprostý úpadek řemeslné, rukodělné práce, neschopnost napsat nápis tak, aby byl aspoň trochu hezký, problém se základními pravidly estetiky, zmatlanina pseudofolklóru a nejpokleslejší formy masového konzumu.

Zoufalé jsou pokusy vtisknout Vánocům jakýsi lidově-rurální ráz, takže se i v místech, kde nikdy žádní pastevci ovcí nežili a kde po staletí kvetla vysoká měšťanská kultura, vyskytují výjevy ze salaší, kotárů a karpatských chlévů.

Jsou to smutné a bučivé české Vánoce. Schovaly se do postranních koutů pozavíraných kostelů, kde ještě nevykradli jesličky. Tam by je měl člověk jít hledat.

Gloria in excelsis Deo.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!