Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
21. prosince 2015 16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PEŇÁS: České Vánoce? Nepříjemný odér trdelníku, debilní sněhuláci a psí boudy

Výsledkem je matlanina papundeklových andílků s debilními sněhuláky a soby... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výsledkem je matlanina papundeklových andílků s debilními sněhuláky a soby... | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

Vánoce za komunismu zachraňoval sníh. S ním je v přiměřeném množství všechno hezčí. My žijeme v době bezsněžné, tak nám nezbývá než Vánoce vylepšovat vlastní tvorbou. A ta je v českých zemích na úrovni velmi nízké, ba ubohé.

Procházka po českých (a bohužel i moravských) vánočních náměstích je tristní a srdcervoucí. Z ampliónu vyřvávají elektrizované koledy, říhavý pach laciného svařáku se mísí s nasládlým a nepříjemným odérem tzv. trdelníku, věci, která je jednak nedobrá a druhak o ní nikdo, dokud nějaký Maďar nepřivezl před pár lety stroj na jeho vyrábění, v Čechách neslyšel.

Ošklivé zvětšené psí boudy nabízejí předměty, které by si nikdo dobrovolně pro sebe nekoupil: solné kameny, humpolácké a všude stejné hrnky jak do domku baby jagy, alergii vzbuzující chemické lektvary do vany, ezoterické nesmysly, bačovské papuče a valašky, sekyrky a amulety jako bychom byli lidem poloindiánským a nikoli středoevropským.

Vzácností je narazit na předmět skutečně vkusný, na kterém je vidět nějaká dovednost a kvalita. Krajové a místní pozoruhodnosti či pokrmy zmizely úplně, v jižních Čechách nebo na Hané, všude langoše a oštiepok.

Lid, který se nyní tváří, že tu zažívá české Vánoce, už neví, o co šlo. Ten kontrast je do očí bijící na české a na saské straně Krušných hor, kde se tradice zachovaly a i svíčky mají řád a úroveň. Takový výlet kousek za hranice je dobrý pro národní masochisty.

Neboť české Vánoce jsou nyní už i po stránce estetické zrmzačeným hybridem. Kdesi vzadu je nejasné tušení dávno poničené a už zřejmě nevzkřísitelné barokně-rokokové tradice (jesličky, stromeček, Rybova mše), vepředu pak unifikovaná infantilní pohádkově-konzumní fantazijní improvizace, vytvářená nešikovnými lidmi bez talentu a citu.

Na plácku stál ošklivý sněhulák, kterého jako by splácali sovětští poručíci.

Na plácku stál ošklivý sněhulák, kterého jako by splácali sovětští poručíci.

Výsledkem je matlanina papundeklových andílků s debilními sněhuláky a soby uplácanými z toho nejlacinějšího materiálu, ze skelné vaty a polystyrenu. Patrný je naprostý úpadek řemeslné, rukodělné práce, neschopnost napsat nápis tak, aby byl aspoň trochu hezký, problém se základními pravidly estetiky, zmatlanina pseudofolklóru a nejpokleslejší formy masového konzumu.

Zoufalé jsou pokusy vtisknout Vánocům jakýsi lidově-rurální ráz, takže se i v místech, kde nikdy žádní pastevci ovcí nežili a kde po staletí kvetla vysoká měšťanská kultura, vyskytují výjevy ze salaší, kotárů a karpatských chlévů.

Jsou to smutné a bučivé české Vánoce. Schovaly se do postranních koutů pozavíraných kostelů, kde ještě nevykradli jesličky. Tam by je měl člověk jít hledat.

Gloria in excelsis Deo.

Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...