Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PEŇÁS: Jak krásné být jižanem!

Názory

  12:52
Horké dny přinášejí naději, že Češi se konečně promění v národ jihu. Jak by to totiž bylo krásné, být jižanem! Naše bledé obličeje a těstu podobná těla by získala konečně rysy. Suchý písek vanoucí z pouští u Prahy by nám obrušoval zuby a kruté slunce by zdrsnělo pokožku. Žár by změnil tempo, vkus a povahu.

Děti si hrají u fontán v Madridu. Ve Španělsku se teploty vyšplhaly na 40 stupňů. foto: ČTK

Vzdali bychom se nesmyslného a zdraví škodlivého návyku pracovat přes den. Siesta, to, co zná každý orientálec, mediteránec a Balkánec, stala by se normou. Kolem desáté hodiny dopolední nastal by čas klidu, trvající až do podvečera. Čechojižané by se stáhli do svých příbytků, kde ovíváni ventilátory by podřimovali, rozjímali, usrkávali přeslazený čaj, který by nastolil v jejich tělech rovnováhu. Již by se pak nepotili. 

Večer vyšli by do ulic, ve kterých zvolna by se rozproudil družný rej, vrcholící kolem páté hodiny ranní kolovým tancem. Doceněni byli by konečně hudbymilovní Romové, kteří mají v teplomilnosti genetický náskok. 

Všude brzy by bylo plno dětí, neboť teplé klima prospěje porodnosti. Televize a internet nebude nikoho bavit. Češi pak nad ránem zalehnou do závěsných sítí, které je budou chránit před pavouky a štíry, a za zvuků cikád a zpěvu mandolinisty usnou slastným snem. Po jejich tváři přeběhne jemnými tlapkami ještěrka.

Ženy budou cudnější, muži mužnější. Knír bude nutností u obou pohlaví. Zlaté řetízky budou na chlupatých hrudích nosit i intelektuálové. Zažijeme renesanci náboženského citu. Obnoví se mariánský a svatojánský kult. V některých zvláště vhodných oblastech (na Ústecku a Ostravsku) se začne sám od sebe šířit islám, náboženství suchých a teplých krajin. Na ulicích se objeví zapomenutá řemesla jako drátenictví, věštectví a vyřezávačství kuřích ok. Na Petříně, na Špilberku budou vysázeny olivy a pinie, které starým kopcům dodají novou svěžest.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....