Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PEŇÁS: Noční vlci, maskulinní kreténismus a nabušená paka na motorkách

Názory

  10:42
Znalost ruské literatury už není to, co kdysi bývala. Proto je dobré využít každou příležitost se s ní setkat. I z toho důvodu by nemělo být bráněno motorkářskému gangu Noční vlci projet se po našem území.

Šéf Nočních Vlků Alexander Zaldostanov na tiskové konferenci v Brestu. foto: Reuters

Jak jinak bychom se mohli přímo skoro dotknout postav z dnes již klasické, přitom poměrně čerstvé knihy nejslavnějšího současného ruského autora Vladimira Sorokina - Den opričníka?

Putinovi Noční vlci do Berlína nesmí. Zaorálek průjezd označil za provokaci

Kniha líčí běžný pracovní den jednoho opričníka, člena osobní gardy milovaného Gosudara, který obnovil tradici svého velkého předchůdce, jednoho z ruských reformátorů, cara Ivana Hrozného. Ten se opíral právě o opričníky, drsné a odhodlané muže, kteří měli ve znaku koště a hlavu psa. Nejezdili na motorkách, ale svaly měli pořádné. Kdyby na staré Rusi měli tetovací salony, byli by těmi slovanskými runami ozdobeni jako ti dnešní motorkáři.

Sorokinova geniální hyperbola popisuje Rusko roku 2027. Po „letech rudého a bílého hnisu“ se postavilo na nohy. Gosudar, sluníčko naše zlaté, železnou metlou vymetl ze země všechny zrádce, západníky, pobil proradné liberální bojary, pomučil rozkladníky, vrátil matičce Rusi hrdost, víru v sebe sama a ve své poslání. Slovanská pospolitost byla obnovena. Tvrdost a nutná brutalita se druží se zpěvem bylin, folklorními tanci a pojídáním tučných pirohů. Ženy nepřátel jsou znásilňovány („jebány“) s láskou, hlavy zrádců domnělých i skutečných pukají s citem, slzy při pohledu na bídáka mrskajícího se na kůlu tekou po líci. Metody, které Gosudar k obnově velikosti Rusi použil, byly drsné, ale nutné. Mohl se však opřít o vůli lidu a hlavně o své nejvěrnější, o oddané opričníky, muže nejspíš podobné těm, kteří se sem chystají, muže s železnou pěstí na řídítkách svých vytuněných charlejů a horoucím srdcem, bušícím v rytmu pravoslavného rokenrolu.

Dva členové skupiny Noční vlci se otáčí od polských hranic. Poláci je do své...
Rusko reagovalo ostře formulovanou nótou a obvinilo polské úřady ze lži.

Noční vlci nastartovali. Polsko jim zakázalo vstup

Byla by škoda si tuto lekci z literární postmoderny, tuto hybridní komunofašistickou bizárii a projev maskulinního kreténismu nechat ujít. Je pravda, že při tom pohledu na to, co dnes reprezentuje tu bezesporu významnou a v některých ohledech i kulturně kdysi velkou zemi, mrzne úsměv na rtech. Ale to se nedá nic dělat. Ta nabušená paka na motorkách, s nimiž se současný vládce Kremlu tak rád fotí a v jejichž čele už několikrát sám jel, to je to, čím chce nejspíš současné Rusko - jeho znovusjednocený a obrozený lid - být.

Na víc nejspíš bohužel nemá. Chce, aby se ho svět bál a ctil jej, ale ve skutečnosti je to poněkud, ehm, trapas. Sice svalnatý, ale trapas. S koštětem a psí hlavou.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...