Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PEŇÁS: Obrana loutky Hanákové

Názory

  12:01
Pohled na paní ministryni kultury Alenu Hanákovou byl v pátek v Událostech, komentářích tak tristní, že má sloupkař chuť ji teď bránit.

Viděli jsme tam loutku v sličné ženské podobě, kterou umístili kdesi na večerní náměstí, zaměřili na ni světlo reflektoru, natáhli v ní nějaký pružinový mechanismus a pak ho spustili. Loutka pak dělala, co mohla, tedy měla.

ČTĚTE VÍCE:

Primitivní zvukový pásek se v ní ale zadrhnul nebo byl špatně nastavený mechaniky, kteří jí ho vložili do mluvidel. Loutka tak jen opakovala pár šílených frází, které normální lidská bytost snad ani nemůže vyslovit, aniž by se přitom nezhroutila děsem z toho, co z ní vychází za nesmysly. Jedinou možnou reakcí lidského tvora by v té chvíli bylo utéct, vzdát to, mávnout rukou a vzkázat, polibte si šos.

Loutka paní ministryně však dál a dál mluvila a vypouštěla neuvěřitelný řetězec žvástu, v němž se stále dokola opakovala slova „řídicí procesy“, což nejspíš souviselo s tím, že cosi nefungovalo v jejím vlastním loutkovém stroji, který tím vysílal zoufalý signál do svého „řídicího centra“.

Šňůry se zapletly, paňácovitost vystoupila v pravé podobě

Paní Hanáková je loutka, což bylo patrné už v okamžiku, kdy na ministerstvo nastoupila. Její loutkovitost se projevovala zatím tichým pohybem na špagátech, jejichž ovladači dávali pozor, aby se nitě příliš nezapletly, nezamotaly a nebránily v pohybu, který byl zatím strnulý, nepřirozený a hraný, ale jakž takž „šel“. V okamžiku komplikovanějšího úkonu však musel nutně narazit na svou mez, šňůry se zapletly a dřevěná paňácovitost vystoupila v pravé podobě.

Česká politika je ve stavu, že její výkon obstarávají vedle zcela jasných bídáků, lotrů a ničemů též loutky, marionety a maňáskové. Jejich distribuci a přísun zajišťuje lidská ješitnost, exhibicionismus a též jev, se kterým je nutné počítat jako s jistotou, totiž hloupost.

Hloupost je přitom zcela přirozeným projevem lidství a dává životu zajímavost a svéráz. Má své místo i v politice, ale její tragédie spočívá v tom, že umožňuje snazší existenci bídáků. Hloupý člověk však ještě nemusí být člověkem zkaženým. Často v něm dojde k nějakému morálnímu obratu, který si naopak vychytralý člověk rozmyslí. V tento obrat věříme v případě ministryně Hanákové. Věříme, že není její touhou být hloupou loutkou. Dokud však bude na ministerstvu či v nějaké jiné funkci, bude jí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!