Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PEŇÁS: Pohlavní spor. Učenec obdivující ženský zadek, nebo pobouřený badatel?

Dámy v negližé. Série fotografií od Karla Richtra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dámy v negližé. Série fotografií od Karla Richtra | foto: KAREL RICHTR

PRAHA Částí české společnosti cloumá pohlavní spor o výstavu v knihovně Akademie věd ČR. Bylo odhaleno, že v budově, kam prostý člověk jen tak nos nestrčí, visí na stěně fotografie, na nichž se polonahé ženy, v několika případech dokonce černoška, procházejí mezi regály, listují knihami (mají je obráceně) nebo si je dávají na hlavu – to ta černoška. Z toho povstal skandál, jehož výsledkem je stažení fotografií a rozhořčená debata o svobodě, feminismu, genderu, duchu doby a jiných věcech.

Nechci to bagatelizovat. Věc je důležitá a ukazuje, že dějinné procesy se mohou odehrát i u nás. Nápad vystavit v badatelně zátiší s knihou a zadnicí, přitom nebyl zpočátku asi míněn špatně. Měl funkci relaxační, úlevnou, asi jako když se unaveně podíváme do akvária. Učenec, jedno jakého pohlaví, zahloubaný do obtížné látky, pozvedne unavené oči od knihy a pohlédne na stěnu, kde spatří křivky zadnice. Nebo smyslnou ženu ve spodním prádle. Nebo černošku na parapetu.

Co se stane v takovou chvíli s myslí učencovou? Jsou dvě možnosti. První: řekne si, no má ta slečna hezký zadek, to jo, a tam ten posed je docela dráždivý, možná až lascivní, ale pěkná je, to se musí nechat... Ale stejně, jsou to kýče jak do baru, kdo to sem asi pověsil? To by tady fakt potřebovali nějakého lepší kuratora s vkusem, no asi nějaký známý vedoucího knihovny, ten fotograf... No nic, jdu dál číst. A oči vědcovy znovu sklouznou do knihy či vědeckého, kde čte něco vzrušujícího třeba o enzymech.

Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library
Karel Richtr: fotografie z výstavy Women: Scenes in the library

A pak je tu druhá možnost: Bádající (všimněte si korektně neutrálního rodu) bude pobouřen. Bude genderově zhnusen, že místo toho, aby fotografie řešily „palčivé problémy“ naší současnosti, je tu s ženským subjektem naloženo jak se sexuálním objektem, což degraduje ženu na submisivní terč falické nadvlády mužského šovinismu. Místo dalšího čtení sociálněvědného časopisu pak půjde napsat stížnost. Čímž proslaví bezvýznamnou výstavu po celé zemi. Dobrá práce.

Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?