24. dubna 2017 11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PEROTTINO: Macron bude prezidentem. Zastavit jej může jen závažný problém

Emmanuel Macron postoupil do druhého kola prezidentských voleb. Je favoritem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron postoupil do druhého kola prezidentských voleb. Je favoritem. | foto: Reuters

PRAHA Prakticky, resp. papírově, můžeme vycházet z předpokladu, že Macron bude prezidentem republiky. Je již zřejmé, že se tvoří tzv. republikánská fronta, což znamená, že většina voličů bude hlasovat pro Macrona, resp. proti Le Penové.

Je ovšem také možné, že se voliči v příštích dvou týdnech demobilizují, protože jsou zklamaní, nebo budou vycházet z předpokladu, že Macron bude bezproblémově zvolen a sami nepůjdou volit.

Prezidentská volba se vyhrává až v druhém kole a to znamená, že stále existuje možnost, že Macron zvolen nebude. Nejsem si ale schopen představit tak závažný čin či nečinnost, které by vedly k jeho porážce.

Uvidíme samozřejmě, jak se postaví Le Penové, jak obstojí v televizním duelu, který se dá očekávat v následujícím týdnu. Jelikož má proti sobě právě šéfku Národní fronty, pak je velice nepravděpodobné, že by nastalo něco tak ohromujícího, aby prohrál. Navíc je vcelku přijatelný jak pro pravicové, tak částečně i pro levicové voliče.

Z opačného hlediska je zřejmé, že Le Penová se bude snažit soka destabilizovat, zejména během televizní debaty, ale její šance jsou a priori velmi malé, byť teoreticky stále existující. Volba zůstává specifickým momentem s možností jiného výsledku, než většina předpokládá (především onu demobilizaci části voličstva).

Problém se však posunul směrem k problematice poslaneckých voleb a budoucí schopnosti Macrona vládnout, resp. podoby jeho případné většiny v Národním shromáždění (dolní komora fr. parlamentu). Navzdory tomu, že se poukazuje na krach dvou tradičních vládních stran a logiky vzestupu hnutí Vpřed!, povolební situace může být značně jiná. Hypotetické vítězství Le Penové v prezidentských volbách skrývá ještě mnohem větší riziko prohry v parlamentních volbách.

Michel Perottino

Najdete na Lidovky.cz