9. října 2014 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PEŠEK: Jak poškodit cizí stranu? Propagovat ji!

Lumír Palyza, kandidát ČSSD do zastupitelstva Ostravy pro léta 2014 až 2018. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lumír Palyza, kandidát ČSSD do zastupitelstva Ostravy pro léta 2014 až 2018. | foto: ČSSD Ostrava.Reprofoto

OSTRAVA V Ostravě vypukla půvabná předvolební pidiaféra – kdosi polepil desítky či snad stovky aut agitační samolepkou s obrázkem uchazeče sociálních demokratů o primátorský post.

A neméně půvabná byla i reakce ČSSD – zjevně vydaná ve snaze utišit rozhořčení řidičů, kteří horkotěžko seškrabávali portréty Ing. Lumíra Palyzy ze skel svých vozidel. „Bohužel je to důsledek nízké úrovně politické kultury v naší zemi a jasná snaha poškodit sociální demokracii před volbami,“ rozhořčil se v prohlášení strany její šéf a premiér Bohuslav Sobotka. Oznámil, že ČSSD podala na neznámého vylepovače trestní oznámení.

Samozřejmě nevíme, jak se to celé seběhlo. Třeba to byl jen příliš agilní straník či sympatizant, od jehož činu se teď sociální demokraté snaží distancovat. Anebo to byl opravdu politický protivník, který chtěl skrze spravedlivý hněv řidičů ubrat ČSSD na popularitě. A i když to tak Bohuslav Sobotka určitě nemyslel, nabízí se ještě jiné, mnohem překvapivější vysvětlení – nemá být tou „jasnou snahou poškodit sociální demokracii“ samotná kandidatura dotyčného? 

K TÉMATU:

Více než lokální problém

Abychom ale panu inženýrovi Palyzovi nekřivdili, nemusíme zůstávat jen u sociálních demokratů a Ostravy. Neděje se toto rafinované záškodnictví celorepublikově?

Například středeční večerní přehlídka kandidátů a kandidátek na pražský primátorský post v debatě ČT24 musela vzbudit podezření, že některé strany a hnutí to nemůžou myslet vážně – anebo, že jim jejich uchazeče nekale podstrčila konkurence. Tedy už nejen přelepování či strhávání plakátů, ukazování pouhých 42 dní starých SMS zpráv či masivní defamační kampaň na stránkách novin, ale zbraň nejúčinnější – šíření tváří a vlastních slov kandidátů. Málokterá strana by proti tomu byla imunní.

Ale vážně – pokud by pouhé vylepení několik desítek či stovek nijak nezesměšňujících samolepek bylo tím největším „důsledkem úrovně politické kultury v naší zemi“, jak konstatoval Bohuslav Sobotka, bylo by to ještě hodně dobré. Bohužel, není.

Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!