23. října 2013 12:02, aktualizováno  12:17 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Peškova volební trafika: Itálie na obzoru anebo Komu zvonila hrana

Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: MAFRA - Michal Růžička

Obrátíme se ve volbách směrem východním, anebo si dál budeme hrát na západní zemi? Ani jedno. Plíživě, ale o to rafinovaněji se naše malá republika sune směrem jižním, přesněji řečeno k Apeninskému poloostrovu. Zjevné indicie lze nalézt pečlivě ukryté na několika místech v dnešních novinách.

Tak nejdřív Právo. To v úvodním článku na své titulní stránce píše o tajné schůzce předáků ČSSD a KSČM, vše podstatné je řečeno již ve strohém titulku "ČSSD-KSČM: Tajná schůzka" doprovázeném detektivními rozmazanými fotkami hlavních aktérů spikleneckého jednání.

Zúčastnění pánové a jedna dáma nás sice v článku ujišťují, že o případné tiché komunistické podpoře sociálně demokratické vlády opravdu, ale opravdu nejednali, téma schůzky je ale stejně zcela podružné. Nejpodstatnější je skutečnost, že vše se odehrálo v luxusní restauraci AvantGarde a nenechme se zmást pokrokovým názvem podniku.

ČTĚTE TAKÉ:

Stačí namátkový pohled do jídelního lístku: Terina z úhoře UNAGI s foie gras s grilovaným fíkem za 225 Kč, a to je jen předkrm. Takže žádné rudé nebezpeční na obzoru, o němž zpívají naivní umělci po pražských náměstích, ale éra poživačnosti před námi. Tak jako v Itálii 80. let, kdy zemi vládl legendární socialista Bettino Craxi obývající luxusní římský hotel Raphael.

A další italská stopa. Tu v rozhovoru pro Hospodářské noviny nabízí údajný volební lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, když se snaží varovat před hnutím ANO: "Demokratické povědomí tu ještě není moc vyvinuté. Děláme stejné chyby jako v Itálii nebo v Německu ve 30. letech, v době hospodářské krize, propadáme hnutím, která jsou určena vůdcem, nikoliv programem nebo politikou."

ČTĚTE DALŠÍ TRAFIKY PETRA PEŠKA :

A na otázku, z kterýmžto z vůdců srovnává, dodal: "S Hitlerem ne, ale s Mussolinim proč ne? Kdyby Benito Mussolini zemřel v roce 1936, platil by za nejúspěšnějšího politika země." Jenže Mussolini si nedal říct, žil dál a jak známo, skončil poněkud neslavněji.

Ale dost Itálie. Do dnešních novin se dostal i pondělní rozhořčený kardinál Dominik Duka, kterého poněkud předpo…., tedy opatrná redaktorka Českého rozhlasu odpojila z éteru jen kvůli tomu, že mluvil o srpu a kladivu. Bylo to prý kdesi kolem hrany, ale odpovědné osoby se nemohou shodnout, kdo a jak daleko se na hraně pohyboval.

Lidové noviny, které spravedlivě rozhořčeného kardinála umístily na hlavní článek své titulní strany, přinášejí v problematice určení polohy na hraně hned dva citáty. Jeden z rozhlasových radních Petr Šafařík tvrdí: "Myslím, že se v onom rozhovoru moderátorka pohybovala na samé hraně." Ještě předtím ale v témže článku šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný moderátorku omlouvá s tím, že pouze nikomu nechtěla škodit ani stranit: "A tedy se pan kardinál už dostával na hranu toho, co říkám."

ČTĚTE TAKÉ:

Jenže v MF DNES už tentýž Pokorný posunul kardinála Duku dál: "Církevní restituce jsou jedním z předvolebních témat, a když se rozhovor dostal za hranu, musela se ve vteřině rozhodnout, a tak vedla rozhovor u konci." Aby se v tom Filip vyznal.

A ještě k Lidovým novinám. Ty na straně 2 přinášejí originální anketu mezi zástupci čtyř svých rubrik, kteří se vyslovují k celkem jedenácti politickým stranám, které se už pozítří začnou ucházet o vaše hlasy a volební příspěvky. Za všechny si dovolím vybrat názory mého kulturního kolegy Jiřího Peňáse na Vy-víte-koho: "Brrrrr. Lupy ve vlasech, pot v podpaždí, revolver v podbříšku, pěna v koutku úst. Semelová v minisukni, Falmer v plesňácích, Statis Prusalis v rádiu, Švorcová na růžovém paloučku. Co si ten národ tak strašného udělal, že vás má tak rád."

A i když by to byla taková pěkná tečka za tím dnešním novinovým přehledem, na úplný závěr se vrátím opět k Právu. To přináší taktéž na své druhé straně sice krátký, nicméně výživný článeček o tom, jak se někteří herci snažili obtelefonováním lidí nahnat voliče do náruče TOP 09. A tato služba dobré věci nadchla herce Pavla Nového: "Měl jsem příjemné telefonování – se samými slušnými lidmi, žádný volič levice. V tomto království jsou samí chytří lidé." Pro dnešek vše, jdu se podívat, jestli někde nereprízují Velké sedlo.

Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.