Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Arktický led nehlasuje pro Klause, ale pro Lomborga

Názory

  8:16
Václav Klaus může slavit, nicméně o něj tu opravdu, ale opravdu nejde. Čerstvá data norského institutu Arctic ROOS tvrdí, že arktická ledová pokrývka se zvětšuje a je na cestě k normálu. To, co by ještě před deseti lety v novinách patřilo do rubriky zajímavostí, je dnes zprávou vrcholného politického kalibru.

Ledovec v Arktidě foto: Reuters

Čím více se blíží světová konference v Kodani, jež má dohodnout další kroky v "boji s klimatem", tím více se mluví o výzbroji na ni. A úbytky polární ledové čepice patřily k nejtěžšímu arzenálu alarmistů. Teď mají smůlu.

Přelom srpna a září patří zvláštnímu rituálu. Ke Grónsku míří na lodích politici, aby na vlastní oči spatřili rekordní tání. Jenže "rekordní" se tu vztahuje k roku 2007. Že letos rekord nepadne, na to vsaďte výplatu. Podle norských dat z pondělka je ledová pokrývka o 1,2 milionu kilometrů čtverečních větší než loni. A loni byla o půl milionu kilometrů čtverečních větší než předloni. Takže za dva roky se posunula o polovinu směrem k dlouhodobému normálu. Schválně, tipněte si: Kolik politiků letos vyrazí do Grónska, aby svým voličům zvěstovalo dobrou zprávu?

Můžeme ale z toho všeho dělat nějaký závěr? Těžko, neboť dva roky vývoje k normálu ještě nemusí znamenat nezvratný trend. Kdo tomu nevěří, ať si přečte argumenty ekonomů k vývoji hospodářské krize. Varování před průběhem v podobě písmene W, tedy před druhým propadem po zdánlivě jasné cestě vzhůru, se bere zcela vážně. Proč by se to nemělo brát vážně i v případě tání ledovců?

Rekord letos nebude a nebyl ani loni. To je silná zpráva pro kodaňskou konferenci, neboť politici, kteří tam jedou, jsou vybaveni mandátem voličů. A posílí snad mandát alarmistů zpráva, že situace se už dva roky vrací k normálu? Upřímně řečeno, ta situace neposílí ani pozici Václava Klause. Je totiž výsledkem tužších zim, přičemž hodnoty letního tání odpovídají těm z roku 2007. Jestli něčí argumenty posílí, tak nejspíše argumenty Bjorna Lomborga, vědce, který nepopírá klimatické změny, ale zároveň bojuje proti "boji s klimatem" za každou cenu. A to je dobrá zpráva.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat