Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Arktický led nehlasuje pro Klause, ale pro Lomborga

Názory

  8:16
Václav Klaus může slavit, nicméně o něj tu opravdu, ale opravdu nejde. Čerstvá data norského institutu Arctic ROOS tvrdí, že arktická ledová pokrývka se zvětšuje a je na cestě k normálu. To, co by ještě před deseti lety v novinách patřilo do rubriky zajímavostí, je dnes zprávou vrcholného politického kalibru.

Ledovec v Arktidě foto: Reuters

Čím více se blíží světová konference v Kodani, jež má dohodnout další kroky v "boji s klimatem", tím více se mluví o výzbroji na ni. A úbytky polární ledové čepice patřily k nejtěžšímu arzenálu alarmistů. Teď mají smůlu.

Přelom srpna a září patří zvláštnímu rituálu. Ke Grónsku míří na lodích politici, aby na vlastní oči spatřili rekordní tání. Jenže "rekordní" se tu vztahuje k roku 2007. Že letos rekord nepadne, na to vsaďte výplatu. Podle norských dat z pondělka je ledová pokrývka o 1,2 milionu kilometrů čtverečních větší než loni. A loni byla o půl milionu kilometrů čtverečních větší než předloni. Takže za dva roky se posunula o polovinu směrem k dlouhodobému normálu. Schválně, tipněte si: Kolik politiků letos vyrazí do Grónska, aby svým voličům zvěstovalo dobrou zprávu?

Můžeme ale z toho všeho dělat nějaký závěr? Těžko, neboť dva roky vývoje k normálu ještě nemusí znamenat nezvratný trend. Kdo tomu nevěří, ať si přečte argumenty ekonomů k vývoji hospodářské krize. Varování před průběhem v podobě písmene W, tedy před druhým propadem po zdánlivě jasné cestě vzhůru, se bere zcela vážně. Proč by se to nemělo brát vážně i v případě tání ledovců?

Rekord letos nebude a nebyl ani loni. To je silná zpráva pro kodaňskou konferenci, neboť politici, kteří tam jedou, jsou vybaveni mandátem voličů. A posílí snad mandát alarmistů zpráva, že situace se už dva roky vrací k normálu? Upřímně řečeno, ta situace neposílí ani pozici Václava Klause. Je totiž výsledkem tužších zim, přičemž hodnoty letního tání odpovídají těm z roku 2007. Jestli něčí argumenty posílí, tak nejspíše argumenty Bjorna Lomborga, vědce, který nepopírá klimatické změny, ale zároveň bojuje proti "boji s klimatem" za každou cenu. A to je dobrá zpráva.

Mohlo by vás zajímat