6. června 2017 6:33 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Bez zázemí v komunitě by džihádisté tak neuspěli

Speciální policejní jednotky u Monument Station. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Speciální policejní jednotky u Monument Station. | foto: Reuters

Už toho bylo dost, sdělila britská premiérka Mayová. Říci to po třetím teroristickém útoku za tři měsíce je dvojsečné. Nemělo to být řečeno už po prvním? Či naopak: co až přijde čtvrtý? Nebude se premiérce vyčítat, že už je toho víc než dost? Jenže lídr v její situaci prostě musí něco říci, a když už došel zásobník slov jako otřesný, zbabělý, odsouzeníhodný, zbylo tam „dost“. Otázka ovšem zní, jakou podobu onoho „dost“ si v Británii i Evropě představit.

Mayová nastínila plán, jehož prioritou je čelit džihádistické ideologii a jejím útočištím. To je pochopitelné, ale když Mayová mluvila o útočištích, zdůraznila internet a firmy jako Facebook či Twitter. Jistě, neboť toto prostředí může regulovat stát. Ale jak může stát regulovat útočiště typu stále početnějších etnických čtvrtí? To je kruciální otázka.

V době, kdy Británie hledá obranu proti džihádistům a my si připomínáme výročí operace Anthropoid, se nabízí jisté srovnání. Pro někoho možná cynické, proto raději zdůrazněme, že nejde o paralelu, natož o společnou kauzalitu, a že likvidaci (de facto popravu na rozkaz exilové vlády) nacisty Heydricha nelze srovnávat s plošným terorem džihádistů proti civilistům. Ale jedna linka tu společná je – a to role zázemí.

Operace Anthropoid působí z dnešního pohledu primitivně. Parašutisté měli za sebou jen kratičký výcvik, k dispozici jen prostinkou výbavu – a přesto uspěli. Hlavně proto, že tu měli zázemí, jež jim umožnilo „splynout s davem“. Přesně to umožňuje úspěch i džihádistům s primitivní výbavou ve městech západní Evropy. Je pro ně nezbytný internet, když si vystačí s dodávkou a několika noži? Když mají k dispozici celé čtvrti, kde „splynou s davem“? Kde ten, kdo by na ně snad upozornil policii, získá v nemalé části komunity nálepku zrádce?

Tato útočiště jsou pro teroristické útoky důležitější než internet. A na rozdíl od internetu je politik nemůže regulovat či „zakázat“, aniž by získal cejch islamofoba. V tom spočívá kvadratura kruhu obrany proti džihádistům – alespoň v těch zemích, kde muslimskou migraci vítali.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz