7. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Bič na nepohodlné. Posílí stát ochranu střelců a oslabí ochranu cizinců?

Cizinecká policie monitoruje uprchlíky na nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cizinecká policie monitoruje uprchlíky na nádraží. | foto: Marek Podhora, MAFRA

PRAHA Zastávat se dnes práv cizinců působí téměř jako vlastizrada. A v začínající volební kampani to platí dvojnásob. Snad proto novelu zákona o pobytu cizinců (z dílny ministerstva vnitra vedeného ČSSD) má zpřísnit pozměňovací návrh poslance Václava Klučky (ČSSD). Chce omezit mantinely právního státu.

Třeba v tom, že všechna rozhodnutí o povolení k pobytu (nevydání, zrušení či neprodloužení) mají být vyňata ze správního soudnictví. Či v tom, že se omezí soudní přezkumy zbavení cizinců svobody. Proč poslanec Klučka „vylepšuje“ novelu z dílny ministra Chovance? Otevřeně to nikdo ze zainteresovaných jistě neřekne, ale nelze se zbavit dojmu, že Klučka je v roli mouřenína. Že má odvést špinavou práci za ministra Chovance, který s tím sice vnitřně souhlasí, ale veřejně se k tomu moc hlásit nechce.

Zpřísnění cizineckých zákonů bychom se nedivili v zemích, jež mají neblahou zkušenost s islamisty. Známý je britský případ jordánského klerika Abú Katady. Před pěti lety LN psaly: „Přestože britské úřady tvrdí, že pomáhá teroristům, přestože vědí, že jde o bývalého spolupracovníka bin Ládina, přestože ho považují za bezpečnostní riziko, přestože ho drží ve vazbě a přestože se ho už deset let snaží vyhostit, klerik zůstane v Británii. Rozhodlo o tom jeho odvolání.“ Jenže u nás je to jinak. Co se týče islamistů, Česko se brání přílivu migrantů z muslimských zemí už preventivně. A co se týče cizinců vyšetřovaných „orgány“, obhajoba ruského anarchisty Ševcova se musela opírat až o nález Ústavního soudu. Proč tedy český stát potřebuje ořezávat soudní ochranu cizinců?

Jako relevantní odpověď se vtírá začínající volební kampaň vedoucí k poněkud schizoidnímu jednání. Připustíme-li spekulaci, že poslanec Klučka odvádí špinavou práci za ministra vnitra, vidíme zvláštní obrázek. Milan Chovanec se takto oklikou snaží oslabit soudní ochranu cizinců a jejich případných deportací. Přitom týž Chovanec chce ústavně zakotvit větší ochranu soukromých střelců a jejich případného zaskakování za policii. Vítejte ve volební kampani.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz