21. listopadu 2010 8:53 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Bijci zvláštního ražení

Bývalý vězeňský dozorce Josef Vondruška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý vězeňský dozorce Josef Vondruška | foto: ČTK

Komunisté jsou lidé zvláštního ražení a sami to na sebe prozradí. Smůla je v tom, že zvláštní ražení není trestné. Tolik lze říci k soudnímu procesu s Josefem Vondruškou, symbolem bachaře i brutality komunistického vězeňství.

Když na jeho slova, že jako impulzivní a unáhlený byl hodnocen v době, kdy teprve sbíral zkušenosti, žaloba namítla, že to už byl bachařem osm let, Vondruška opáčil: "To je charakterová vlastnost člověka." Můžeme se tomu zvláštnímu ražení zasmát, ale ne ho za to odsoudit.

Dnes jsme schopni rozklíčovat, koho komunisté zavřeli s pokřivením i svých vlastních paragrafů. Nejsme však schopni soudně doložit, že své zákony porušovali i ve výkonu trestu.

Čtěte více

Když bývalý vězeň Jiří Wolf říká, že šikana, hlad, zima a fyzické napadání byly de facto součástí trestu, zní to velmi věrohodně. Jenže představa, že bachař mlátil vězně před svědkem, který by to po čtvrtstoletí stejně věrohodně prokázal i u soudu, je příliš optimistická.

Aby mohl být Josef Vondruška uznán vinným, musel by být za zločinný prohlášen celý komunistický vězeňský systém. A upřímně, tuhle šanci - pokud kdy vůbec byla - jsme propásli před dvaceti lety.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?