Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 8 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Čísla nelžou, ale… Čelíme nákaze opravdu úspěšněji než Německo?

Lékař v Německu odebírá vzorky pro test na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař v Německu odebírá vzorky pro test na koronavirus. | foto: ČTK

O profesoru Korčákovi, doyenu statistiky na pražské Přírodovědecké fakultě, se tradovala legenda. Svou úvodní přednášku prý začínal větou: „Statistika je děvka. Nechá se od každého znásilňovat.“ Nemyslel tím úmyslné manipulace, ale účelové výklady na pohled „tvrdých čísel“.

Jisté stereotypy se udržují tím, že se zdánlivě opírají o tvrdá čísla. Například o bilance pandemie na webech Worldometer či Univerzity Johnse Hopkinse. Podle nich je na tom Česko dobře, hlavně vůči Německu či Rakousku. Německo včera překročilo laťku 200 tisíc zjištěných nákaz, kdežto u nás je to 16 tisíc a v Rakousku 21 tisíc.

Slušně si vedeme i v přepočtu na miliony obyvatel: u nás 1475 nakažených, v Rakousku 2314, v Německu 2481. A ještě lépe ve srovnání zemřelých: v Německu 110 na milion lidí, v Rakousku 79, u nás 35. Třikrát úspěšnější než v Německu, hurá, čísla přece nelžou.

Ano, čísla nelžou, ale jejich výklad může svést z cesty. Nebereme-li v úvahu celou bilanci od počátku března, ale jen vývoj za poslední týden, ba den, dostaneme jiný obrázek. Za úterek u nás bylo na covid pozitivně testováno 275 lidí, v Německu 684. Přepočteme-li to na lidnatost (poměr 1 : 8), zjistíme, že třikrát lépe na tom není Česko, nýbrž právě Německo.

Nebo. V Praze za týden přibylo 352 nakažených. Přepočet na 100 tisíc obyvatel vede k číslu 27, tedy k hodnotě z Výmaru (26). Přitom si račte uvědomit, že Výmar patří – vedle bavorských okresů Dingolfing a Hof – mezi tři nejaktivnější ohniska nákazy v Německu.

Podíváme-li se na věc takto, pak rozčilení primátora Hřiba, že Praha se ocitla ve žluté sekci semaforu, je přepjaté. Přesné srovnání je těžké, neboť německý semafor se řídí podle reprodukčního čísla. Ale Praha by na něm mohla patřit až do červené části, je-li v ní i část Berlína.

V nynější době se stále straší ideodiverzními centrálami, manipulacemi a prý všudypřítomnými fake news. Ale dávejme si pozor i na manipulace, které vytvářejí dojem vědeckosti tím, že se opírají o „tvrdá čísla“.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Senát - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Čína se třese: obří přehrada Tři soutěsky je naplněná k prasknutí

Senát - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stará zkušenost praví, že když si namočí nohy slavný sedící Buddha, vytesaný do skály u čínského Le-šanu před více než...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Senát - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...