Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku: PETRÁČEK: Civilizace zahlcená až k nefunkčnosti se brání

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 27
  • Poslední: 11.4. 2019 7:58
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
M. Mikulec 9.4.2019 18:26

Bydlim v místě, kam nezajizdi popelarsky vůz, proto potřebuji auto a řidičák na to, abych v 21. stoleti vyhodila odpadky. Protože nejsem ignorant, který nechá plastový pytel u cesty, aby ho lišky do rána roztahaly po poli. Ale pohodlnější by to bylo, když už jsem ten platící klient, kterému je popelnice nanic.

Montgomerry 9.4.2019 12:51

nemám auto a žiji v malém městě, takže všude dojedu s batohem na kole. jinak používám veřejnou dopravu nebo se svezu s kamarádem v jeho autě :)

M. Košťál 8.4.2019 23:45

Nejezdit autem není luxus. Nikdy jsem auto neměl, řidičák taky nemám a když poslouchám, jak se lidi pořád bavěj o parkování, o policajtech, o pojištění, o cenách benzínu, o zimních pneumatikách, myslím, že jsem na tom mnohem líp. Uznávám, že na venkově se dneska člověk bez auta asi neobejde, ale když stojím v Praze někde na křižovatce a vidím tu spoustu plechu a smradu, i to, že ve spoustě aut se veze jenom jeden člověk, vůbec jim tu svobodu nezávidím.

D. Stirský 8.4.2019 12:28

Já tedy patřím k luxusu. Celý život bez auta, pravda, žiji v hlavním městě. Chápu, že potíž často bývá na vesnici. Ale ve své profesi hodně, opravdu hodně cestuji a až asi na dvě výjimky za 10 let se mně nestalo, že bych se do dané lokality nedostal hromadnou dopravou.

J. Šrámek 8.4.2019 9:31

Kdysi lidé jako já,zemřeli hladem,pokud nebyli schopni pohybu a neměli pytlík dukátů.Dnes jej nahrazují auta.Autobusy a vlaky přestaly jezdit a firmy si nestanovují pracovní dobu podle jízdních řádů.Běžně je pracovní doba 12 hodin bez ohledu na den v týdnu.Dostat děti do školy je někdy také problém.Dostat se k lékaři je to stejné.Sanitka není vhodné řešení.Doporučuji si to vyzkoušet.Chování některých lidí není většinový problém.Máme dost vyhlášek a zákonů,ale nikde není psáno,že rozhodující je značka auta a postavení v zaměstnání.Ceny MHD jsou kapitola sama pro sebe.Srovnejte litr benzinu a cenu jízdenek.Navíc lze jezdit na plyn.

V. Kotas 7.4.2019 20:11

Civilizace je hlavně zahlcena nešetrností, což se týká většiny výrobků, auta nevyjímaje. Do určité doby bylo běžné, že se nová věc/auto, televize, atd., kupovala až když starý výrobek dosloužil. Dnes fabriky chrlí výrobky téměř každý rok inovovaný/nový a přitom recyklace starého pořádně nefunguje. A co se týká aut, kdy naposledy bylo vyrobeno auto jako lidové vozítko, potřebné pro většinu potřeb společnosti ?

P. Čech 8.4.2019 8:43

Kde je opět příčina? Pokud je celkový ekonomický systém postaven na neustálém růstu HDP, potom to ani jinak dopadat nemůže. Výrobky jsou vyráběny záměrně tak, aby nevydržely déle než 2 roky, což sebou nese nevídaný nárůst odpadu. Výrobky jsou nelogicky a nesmyslně přepravovány přes půlku světa a nikdo nehledí na to, jaké znečištění životního prostředí to přináší. Na ulicích je nedýchatelný vzduch, pijeme stále závadnější vodu, hlavně že roste HDP. Pokud to bude takto pokračovat, dávám lidem, jako živočišnému druhu tak max. 150 let.

A. Jaroš 8.4.2019 11:03

Je to fakt divné, že i přes tuto výše popsanou čechovskou divočinu se lidi dožívají stále vyššího věku, i p. Čech má šanci se ve zdraví (a pokud ho neporazí - nedej bože- nějaké to zatoulané auto) dožít 85 . V tom zdravém období např. 19. století by se dožil s bídou tak šedesáti a to by ho už v 50 oslovovali: ctihodný kmete! Hodně zdraví p. Čechu a méně toho "frflání".

R. Vašíček 8.4.2019 13:10

Dĺžka dožitia je veľmi komplexný údaj, závisiaci od mnohých faktorov, vo veľkej miere od pokroku v zdravotníctve a farmácii. Takže vaša formulácia ("přes tuto...") je dosť demagogická.

A. Jaroš 9.4.2019 18:29

Pane Vašíčku, já vím že by tam místo nešikovného sousloví "i přes tuto" líp pasovalo pěkné slovo "napriek" , ale co už, lépe příště !

J. Nový 8.4.2019 14:09

Kdoví jak je na tom zvířecí říše. Hlavně ta mořská. jim jaksi nikdo vodu od plastů nepřefiltruje jako to umí člověk, i když taky ne prý úplně dokonale. Ovšem když nebudou zvířata, nebudeme ani my.

P. Čech 11.4.2019 7:58

Máte pravdu. Člověk, jako živočišný druh , si ve své nadutosti myslí, že může přírodu znásilňovat donekonečna a to zejména svou populační explozí, svým neustálým růstem HDP, který sebou nese znečištění životního prostředí. Růst množství odpadů, které opět ničí zásoby pitné vody atd, atd. Člověk již totiž dávno není homo sapiens, ale homo non sapiens.

P. Čech 11.4.2019 7:53

Lidé se sice opravdu dožívají vyššího věku (nic nejde donekonečna), ale za jakou cenu?Roste stále počet starých a nemocných, i nepohyblivých lidí, kteří by sice před 100 lety už zemřeli. Ale je takový "život" skutečně životem? Nechce to nic jiného než jistou míru pokory. Nikoliv v náboženském slova smyslu, ale pokory k přírodním zákonům, kterým se člověk jaksi příčí. O tom píši a nepovažuji to za frflání.

V. Petr 7.4.2019 20:05

Milí drazí, zkuste dopravit veřejnou dopravou domů např. BASU PIV!

V 50 letech byla televize plná apelů na rodiny, aby pomáhaly ženám odtáhnout domů z obchodu tašku s nákupem! Pokud nemám auto a jdu do krámu, musím myslet pořád na to, kolik unesu! Tchyně říkávala že "nakupovat se musí každý den," chcete se k tomu vracet???

P. Čech 8.4.2019 8:32

Milý pane, Vy potřebujete denně doma basu piv? Já tedy ne. Když už moc tak tři a to zcela vyjímečně. Takové množství si dopravím domů za použití MHD docela klidně a to mi je 74 let. Nějak zapomínáte na to, že dnešní tašky mají i kolečka. V takové tašce není žádný problém přepravovat i 15 kg.

M. Lucky 8.4.2019 9:58

Ve vasem veku jiste mate dostatek casu s MHD nakupovat i nekolikrat za den, nebo ne?

P. Čech 8.4.2019 11:02

Dostatek času mám, o to ale nejde. Dostatek času na nakupování má každý. Supermarkety jsou otevřené do 21 hod. Chce to jediné. Nebýt líný a neležet u basy piv.

M. Bilkova 9.4.2019 0:03

Ano,v Paříži i v Záhřebu ženy normálně používají tašky na kolečkách.U nás to nejde,protože jsou to “tašky pro staré báby”.Někdy je to neuvěřitelné.

V. Petr 7.4.2019 20:00

Není pravda, že by parkoviště nemohla stačit stačit, je ale pravda, že jsou úředníky ve spojení s rudozelenou pakáží ZÁMĚRNĚ LIKVIDOVÁNA"

V. Braun 8.4.2019 19:34

Tak zatím jsem si rušení parkovišť nějak nevšimnul. U nás v ulici dokonce před lety změnili parkování z podélného na šikmé, aby se vešlo více aut. Spíše se parkování stále více zpoplatňuje.

J. Vacek 7.4.2019 19:43

Svoboda, aby nebyla destruktivní nebo nefunkční musí být chápána jako jednání v souladu se zákonitostmi, které utvářejí tu nutnost vč. koordinace aktivit. A tady se musí funkčně scházet moudré jednání jednotlivců a politika a legislativa státu. Základem je, jako vždy, objektivní poznání. V konkrétním případě asi nemůže být sporu o tom, že dříve nebo později bude nutno omezit počet automobilů v provozu a dopravu řešit technologiemi a organizací veřejné dopravy, racionalizací logistiky apod.

J. Sedláček 7.4.2019 19:41

Jsem bez auta už přes 3o let a vrátil jsem již i řidičák. Ale bydlím ve městě, a vše mám okolo. Ráno když jdu do středu města, nedá se přejít hlavní silnice, je plná aut, rodiče vezou většinou jedno dítě do školy, anebo jsou dokonce řidiči či řidičky v autě samy, když jedou do práce. Všude je plno aut, na nebi obrovská letadla, nam oři obrovské lodě. Kam to povede.

P. Čech 8.4.2019 8:38

Kam to nikoliv "povede", ale kam to vede? K naprosté devastaci přírody a životního prostředí. To vše jen pro lenost lidí, kteří nejsou ochotni udělat krok pěšky. Jó, když "musíme" dovážet hovězí maso z Argentiny a zeleninu z Portugalska, oděvy z Číny a pod, potom to opravdu vede do pekel. Chováme se, my lidé, systémem "po nás potopa".

P. Čech 7.4.2019 19:33

Nejezdit autem není žádný luxus. Nikdy v životě jsem auto neměl a to je mi již 74 let. Nikdy mi také nechybělo. V dnešní době je totiž možno si v jakékoliv situaci auto najmout i s řidičem. Je zcela jedno zda to bude taxi či soused s autem.

"jste na chatě, po obědě jste si dali pivo, ale vaše dítě se právě ošklivě poranilo nožem. Co s tím?"

Opět jednoduché. Zavolám si záchranku Pokud je poranění opravdu ošklivé, je to na místě.

Bez auta jsem i zamětnával 20 lidí. Když jsem jej potřeboval, najal jsem si je. Vždy mně to vyšlo mnohonásobně levněji, než koupě a provoz auta.

Pan Petráček opět hloupě žvaní.

P. Pruner 7.4.2019 19:17

Autor správně podotýká, že třeba na venkově by bez auta nebyl život možný. Řešení pro nejbližší budoucnost je relativně jednoduché byť drahé. Uvnitř zahlcených měst podpořit veřejnou dopravu třeba až tak, že bude pro lidi zadarmo anebo na nějakou levnou celoroční kartu.

P. Čech 7.4.2019 19:38

Život bez auta je možný kdekoliv, i na venkově. Jde o to, co máte na mysli pod pojmem "život". v 18. století žili všichni lidé bez aut a ta jim nuijak k životu nechyběla. Řešení je drahé??? Opět jde o to, co je to "drahé". Drahý je provoz státní správy a samosprávy. V této oblasti je možno šetřit až 300 miliard Kč. To je mnohonásobně více než doprava ve městech zdarma.

P. Pruner 8.4.2019 15:03

K 1.větě: Vy jste nejspíše Pražák a o životu na dnešní vesnici nevíte nic. I do velkých vsí o víkendu nejezdí žádná veřejná doprava. Podle Vás nemají nárok na kulturu, dojet v sobotu nakoupit protože třeba do pátku chodil jen na odpolední směnu, dítě nepotřebuje na pohotovost má vydržet do pondělí atd.

Ke 2.větě: Tehdy tak ovšem byla nastavena celá společnost. Elektřina neexistovala. Zemědělská usedlost byla zařízena na přečkání zimy bez nákupů.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...