9. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Ďábel je v procentu. Co naznačuje společné prohlášení Trumpa a Babiše

„Je to pro nás čest, že vás můžeme přivítat,“ uvedl Donald Trump na úvod... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Je to pro nás čest, že vás můžeme přivítat,“ uvedl Donald Trump na úvod... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Výraz společné prohlášení vyvolává pocit klišé. Takových už bylo. Mediálním špekem není fakt, že po jednání vzniklo společné prohlášení, ale fakt, že nevzniklo. Třeba po summitu Donalda Trumpa s Kim Čong-unem v Hanoji. V tomto smyslu je společné prohlášení Trumpa a Andreje Babiše standardní, ale i tak z něj cosi vyplývá.

Velké plus je už potvrzení vztahu Prahy a Washingtonu. To by měli uznat i kritici Trumpa (a Babiše). Trump je legitimní prezident USA a po něm přijdou jiní. Sází-li americká opozice – či její spojenci v EU – na delegitimizaci Trumpa, jednak mu nahrává pro příští volby (posiluje pocit, že ho vystřídají naprostí umanutci), jednak oslabuje Západ jako celek. Je dobře, že Česko o této cestě ani neuvažuje.  

Prohlášení formuluje body obecně a některé umožňují různý výklad. Proto je musí upřesňovat a posilovat politická vůle. Třeba podpora diverzifikace energetiky. Někdo to může číst jako posilování podílu slunce či větru. Jiný jako vstřícnost k americkému plynu vyváženému do terminálu v Polsku. Slova jako „riziko zákeřné počítačové aktivity“ či „rozvoj zásad telekomunikační bezpečnosti“ se čtou naopak jasně – pryč od firem typu Huawei. Jednoznačná je podpora „svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny“, sankcí vůči Rusku či „amerických a českých vojáků sloužících bok po boku v Afghánistánu“. Řekl by to takhle v jedné pasáži Miloš Zeman?

Nejkonkrétnější je text v tématu, kde se Trumpovi vyčítala laxnost. V podpoře NATO jako záruky transatlantické i evropské bezpečnosti, tedy budou-li členské státy dávat dohodnutá dvě procenta HDP na obranu. Je to jediný bod prohlášení obsahující kontrolovatelnou položku, ta dvě procenta. Právě zde je rozdíl ve vztahu k USA a Evropě. Kdyby podobné prohlášení vznikalo v jádru EU, konkrétní procento by se objevilo u poklesu emisí CO2, zatímco čísla výdajů na obranu by zamlžil argument, že se do nich musí počítat i rozvojová pomoc. Už proto je rozvíjení vztahu s USA důležité.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz