Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Dva prezidenti ‚neexistujícího‘ Československa

Názory

  15:08
PRAHA - Některé věci nejsou samozřejmostí, i když tak na první pohled vypadají. Třeba přátelské česko-slovenské vztahy. Je užitečné zdůraznit, že dva prezidenti, Miloš Zeman a Andrej Kiska, kteří by se osobně či názorově neshodli skoro v ničem, společně absolvovali celý výroční den Československa. Společně položili věnce u památníku na Vítkově, společně uctili památku TGM v Lánech a setkají se i večer, kdy Zeman udělí státní vyznamenání.

Prezidenti České a Slovenské republiky, Miloš Zeman a Andrej Kiska. foto:  Petr Topič, MAFRA

Nikoho to nepřekvapuje, ale leckteří by si toho všimnout mohli. Třeba ti, kteří teď v diskusi argumentují, že se slaví svátek neexistujícího státu. Ano, formálně Československo už neexistuje. To ale neznamená, že přestal existovat smysl jeho vzniku. Že přestaly existovat jeho zakladatelské ideály, k nimž se tolik lidí alespoň slovně hlásí. A které bychom se neměli bát kriticky hodnotit, aby se ozřejmilo, kde – například už hned po říjnu 1918 vůči menšinám a ve 30. letech v pomíjení vztahu k Polsku – se staly chyby.

Prezidenti Zeman a Kiska si připomněli 100 let republiky u památníku na Vítkově

I kvůli takovým chybám se Československo pokojně rozdělilo na dva státy. Ale jak vidíme s odstupem, nebylo to trauma, a už vůbec ne trauma ve stylu bývalé Jugoslávie. A nebyl to konec vzájemné existence, můžeme si připomenout i toto.

Nejhrdější africkou zemí (a sídlem Africké unie) je Etiopie, jediná na černém kontinentu, která si vždy – s výjimkou epizody italské okupace za Mussoliniho – udržela suverenitu. V téže době, kdy se rozpadlo Československo a Slováci získali svou suverenitu, prosadila svou samostatnost na Etiopii Eritrea. Ale nikoho by nenapadlo lámat nad Etiopií hůl jako nad „bývalou“.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!