Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: Dva v Ženevě

Vladimir Putin a Joe Biden se sešli v Ženevě. foto: Reuters

Jezero pod Alpami a vily kolem něj. Není to tam, kde se poprvé setkali Reagan s Gorbačovem? Jistěže ano. Ale pamětníci summitu z roku 1985 vědí, jak zavádějící mohou být paralely k setkání Biden–Putin v Ženevě v roce 2021.
  18:21

Biden s Putinem hledali pravidla pro vztahy, ambasády se znovu zaplní. Došla řeč i na kybernetické útoky

Nějakou strukturovanou dohodu nikdo neočekával. Jde spíše o osobní atmosféru kontaktu dvou osobností, která hraje roli i v éře IT a umělé inteligence.

Reagan s Gorbačovem v Ženevě nedohodli vůbec nic. Ale setkali se dva lídři, kteří k sobě začali nacházet cestu. Časem získali společně sdílené přesvědčení, že tak jako dosud to dále nepůjde. A během čtyř let vyvedli svět ze studené války.

To se teď zdá nemožné. Nesetkali se bývalý herec a komunistický idealista, kteří chtěli dělat věci jinak. Vždyť Reagan věřil, že udržovat rovnováhu hrozbou vzájemného zničení je nemravné. Včera se sešli dva staří praktici, kteří dobře vědí, jak to ve světě chodí. Dva muži, o nichž je známo, co si o sobě myslí.

V takovém prostředí neklíčí převratné vize ani změny. Může v něm ale uzrávat jisté poznání. Třeba takové, že i Rusko potřebuje stabilitu vnější i vnitřní. A klesá-li zájem o fosilní paliva i jejich cena, bude mít Rusko problémy s vlastním rozpočtem. To vše ale půjde hodnotit až s odstupem. Tak jako summit Reagan–Gorbačov v Ženevě roku 1985. 

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Mohlo by vás zajímat