Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Eisenova chyba

Názory

  7:04
Americký velvyslanec Eisen lobboval v Česku, tedy hostitelské zemi, proti zavedení elektronických aukcí na léky. Provinil se tím proti zákonu, diplomatickým regulím, či jen proti slušnému mravu?

Norman Eisen foto: Profimedia.cz

Ne, i Schwarzenbergovo ministerstvo tvrdí, že jednal transparentně. A přece můžeme použít staré známé klišé: Bylo to horší než zločin, byla to chyba.

Norman Eisen působil jako etický poradce Obamovy vlády. Proslul coby Pan Ne, neboť na otázky typu "Smím přijmout dárek od lobbisty?" odpovídal stereotypním záporem. A jeho nejsilnější argument zněl následovně: "Jak to bude vypadat na titulní straně Washington Postu?"

Právě to se teď obrací proti němu. Eisen byl obecně znám jako muž, který se věnuje protikorupčním opatřením a regulaci lobbingu. A teď u nás lobbuje za krok, který by právě protikorupční opatření - jakým jsou aukce - narušil. Jak to bude vypadat na titulní straně českých novin?

Je to špatná zpráva i pro nás. Naplní totiž argumentační zásobníky těch, kteří muže bojujícího za férovost a proti korupci označí za pokryteckého profesora (dvojí) morálky.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...