Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: I víra uzdravuje. Proč nevyužít odborný i duchovní kapitál křesťanů?

Délku bohoslužby je třeba při zachování liturgických předpisů zbytečně neprodlužovat. foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Téměř po roce od začátku epidemie lze říci, že značnou roli v zápase s ní hraje víra. Myšleno víra v moc vědy, čísel a lidské vynalézavosti. Stále ještě velká část společnosti věří, že se z toho dostaneme. Že přijde široce dostupná vakcína. Že jistá část populace se přirozenou cestou promoří, čímž omezí šíření koronaviru. Suma sumárum, že časem se vrátíme do normálu.
  10:16

Ano, v tom všem hraje nemalou roli víra. Protože kdybychom se od ní oprostili a spoléhali se výhradně na to, co sdělují experti a politici, začali bychom narážet na nesrovnalosti a různá zklamání. Skutečná prakticky použitelná vakcína ještě k dispozici není, tak nezbývá než věřit ve vynalézavost vědců a kompetenci odborníků či politiků ve vládních týmech i v „terénu“.

Otázka zní, jak pevná tato víra je. Ukáže-li se i v dalších měsících, že předpovědi vakcíny připomínají fatu morganu, že čím víc se blíží ohlašované termíny, tím dále se příchod skutečné vakcíny odkládá (ty nejčasnější odhadované termíny už prošly), tato víra se může zlomit. Asi jako víra v konec světa s příchodem roku 1000 po Kristu.

Tím naléhavěji se nabízí otázka, proč se pomíjí víra osvědčená už po staletí. Je známo, že křesťané, v Česku hlavně lidé spjatí s katolickou církví, jejími charitami, řeholními řády, školami či zdravotnickými zařízeními, mají odbornou, sociální i duchovní zkušenost se situacemi, jakou přináší epidemie. Se situacemi, jež mohou otřásat jedinci i skupinami. A jak říká v rozhovoru pro Lidovky.cz a LN páter Tomáš Halík, zaráží ho, že vedení krajů oslovuje mediky, psychology či vojáky, ale nikoliv zmíněné křesťany.

Je to překvapivé. Při výročí bitvy na Bílé hoře se mluví o rekatolizaci českých zemí a neblahé roli jezuitů. Položíte-li si ale otázku, proč potom katolicismus opravdu získal většinu české populace, součástí odpovědi je i toto: protože právě jezuiti pomáhali bez velkých ohledů na osobní riziko při morových epidemiích. Toto platí i dnes.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŘIDIČ VZV/JEŘÁBU - SKLADNÍK (25-33.000KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Mohlo by vás zajímat