26. dubna 2017 6:50 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Ivanka a Angela. Jako Gott a Mejla Hlavsa

Ačkoliv Ivanka Trumpová (vlevo) nemá politické zkušenosti ani žádnou výkonnou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ačkoliv Ivanka Trumpová (vlevo) nemá politické zkušenosti ani žádnou výkonnou... | foto: Reuters

PRAHA Jestli setkání Ivanky Trumpové a Angely Merkelové něco připomíná, tak jednu scénku z léta 1989. V pražské hospodě Klamovka někdo dal na zeď fotografii, na níž si Karel Gott podává ruku s Mejlou Hlavsou, frontmanem Plastic People, a nad ni připsal: setkání Sojuz–Apollo.

Podobně jako setkání neslučitelných protikladů působí osobní kontakt německé kancléřky a dcery i poradkyně prezidenta Trumpa, nejmocnějších žen v EU a v Bílém domě. Jsou to hvězdy akce W20, cosi jako předskokanky summitu G20, který v červenci pořádá Hamburk. Může mít takové setkání smysl?

Řekněme rovnou, že ano, aniž víme, na čem se dámy v Berlíně – včetně šéfky Mezinárodního měnového fondu Lagardeové či kanadské ministryně zahraničí Freelandové – dohodnou. Cílem je „ukotvit ekonomické posílení žen jako průřezový úkol ve všech tematických okruzích G20“. To zní jako havlovské ptydepe. Ale německý tisk se soustřeďuje na Merkelovou a­Trumpovou. „Dvě ženy, jež mají Donalda Trumpa přivést k­rozumu – je-li to vůbec možné,“ píše Spiegel Online.

Ivanka Trumpová vyrazila v roli poradkyně na první zahraniční cestu do Berlína...
Dcera Donalda Trumpa přijela na konferenci do Berlína.

Teprve uvidíme, jak to v praxi dopadne s vírou v ovlivňování Trumpa, a přece může berlínské setkání k něčemu být. Třeba k pozvolnému nahlížení zákonitosti, že čím více se budou ženy v politice, ekonomice a společnosti prosazovat, tím více oslabí argument, že právě ony jako plošná skupina přinášejí spásu, a tím více vystoupí jejich individuální rozdíly. Je snad skotský separatismus, vedený Nicolou Sturgeonovou, zásadně lepší než separatismus katalánský, vedený Arturem Masem? Ivanka Trumpová ilustruje, že i když se názorově liší od Angely Merkelové, může se s ní normálně přivítat. Tak jako před 28­lety Mejla Hlavsa s Karlem Gottem.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz