Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Jak je po válce. 75 let žijeme v jednom uspořádání. Nebo ne?

Prezident Miloš Zeman (druhý zleva) položil věnec u hrobu Neznámého vojína na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman (druhý zleva) položil věnec u hrobu Neznámého vojína na... | foto: ČTK

PRAHA Hledáte-li slogan, který se za desítky let nezměnil, tady jeden je: „Nedopusťme přepisování druhé světové války.“ Mohl se hlásat za třetí republiky, stalinismu, reformního komunismu, normalizace i v éře svobody. Zní neprůstřelně, kvituje porážku největší civilizační hrozby dějin – nacistického Německa. Leč přesto skrývá háčky.

Uspořádání trvající 75 je již tak dlouhé, že umožňuje srovnávat. Uspořádání po třicetileté válce (Vestfálský mír 1648) trvalo sto let. Po napoleonských válkách (Vídeňský kongres 1815) též. Ale po první světové válce (Versailleská smlouva) jen dvacet let. Jak dlouho vydrží to z roku 1945? O co se srovnávání může opírat?

Háček je v tom, že ony tři velké konflikty skončily závaznou mírovou dohodou, ale druhá světová válka ne. Slavíme 75 let od vítězství, ale často zapomínáme na to, že mírovou dohodu nahradila až roku 1990 Smlouva o konečném uspořádání ve vztahu k Německu (dohoda o sjednocení mezi SSSR, USA, Británií, Francií a dvěma německými státy). Ostatně i studená válka skončila 3. prosince 1989 při setkání Bushe s Gorbačovem na Maltě bez písemné dohody.

Takže. Přijde-li řeč na nepřepisování výsledků druhé světové války, do značné míry jde o politické interpretace, jež se neopírají o texty vymahatelných smluv. Pro většinu Čechů patří k výsledkům války etnická homogenizace našeho státu. Pro většinu Rusů posunutí sféry vlivu Moskvy na Šumavu a nerozšiřování NATO na východ. Pro Němce to bylo rozdělení jejich státu.

Kdo absolutizuje „nepřepisování války“, chtě nechtě hájí toto vše zároveň. Ale kdo sleduje vývoj, všimne si, že k poválečnému uspořádání patří i fakt, že Německo už není „centrální mocností“ (jako za první světové války a po ní), ale stalo se lídrem evropského Západu. Z toho plyne i otázka pro nás: hledá-li někdo oporu vůči vlivu Německa, najde ji na evropském Západě, jehož je Německo lídrem? Těžko, proto se raději uchýlí ke sloganu „nepřepisovat výsledky války“.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.