Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Jak končí krize

Názory

  9:45
S určováním konce krize to může být stejně ošidné jako se známou definicí vývěvy z filmu pro pamětníky: Vývěva je, že když se tam dá myš, tak chcípne. Konec krize je, že když se tam dá investice, tak nechcípne. Ale jak to poznat?

Žižkovský bar Big Lebowski foto: biglebowski.cz

Nalistujeme-li rok staré noviny, čteme titulek: Přišel už konec krize? Čísla říkají, že snad ano. A to byl 14. srpen 2009, takže pozor.

Podle kolujícího vtipu se zuřící krize pozná tak, že když zkrachovalý bankéř musí jít na žebrotu, nemá u koho žebrat. Konec krize v téhle logice tedy nastane, až zkrachovalí bankéři budou mít u koho žebrat.

Podle odborníků ohlásí konec krize zvýšení aktivity na americkém trhu nemovitostí. Nebo poznání, že lidé a firmy už neodkládají ze strachu peníze. Nebo média, až sama začnou přinášet dobré zprávy. Pro nás, nevzdělané v ekonomii, logicky zůstávají ty dobré zprávy.

Běžný smrtelník žije v představě a zkušenosti, že dokud trvá krize, krachují živnostníci. V tomto duchu je dobrou ilustrací krize hostinský z pražského Žižkova, jak ho představila MF DNES.

Do baru Big Lebowski chodilo tak málo lidí, až majitel v obavě z krachu zrušil ceny – každý platí podle svého uvážení. Jak tedy poznáme konec krize? Až v žižkovské hospodě Big Lebowski obnoví ceny.

Témata: krize, Big Lebowski

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat