Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Jak se osvědčí vítězní Antizemani. Vítězili s nejvyšším skóre

Marek Hilšer po vítězství ve druhém kole senátních voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Hilšer po vítězství ve druhém kole senátních voleb. | foto: ČTK

Babí léto bylo ještě hezčí a volební účast u hlasování pro Senát ještě nižší než před týdnem, ale s jednou věcí to nehnulo – s úspěchem Antizemanů.

Kdybychom ze senátních voleb měli vybrat trojici nejúspěšnějších podle procent získaných hlasů, zjistíme toto. Nespojuje je ani stranická legitimace, ani politická minulost, ani sdílená ideologie, ale jen jeden jediný fakt. Jiří Drahoš (53 %, ale už v prvním kole, kde procenta vyznívají jinak), Marek Hilšer (80 %) a Pavel Fischer (78 %) mají společné jen to, že letos v zimě v přímé volbě hlavy státu vyzvali Miloše Zemana. A že při tom neuspěli, řekl by cynik.

Pro voliče – dodejme: pro pražské voliče, neboť všichni tři kandidovali v obvodech Prahy – to byl tak silný motiv, že převálcoval i nedávné sympatie pro Hilšerova soka Libora Michálka. Přitom sám Michálek by zapadl mezi Antizemany, ale finále s Hilšerem prohrál 20 ku 80.

Těžko říci, co nakonec převážilo. Zda Hilšerovo renomé slušňáka z prezidentské volby, či fakt, že ho Michálek před finále vyzval, ať mu nechá mandát bez boje a stáhne se. Těžko říci, jak to bylo skutečně, Michálek se bránil v médiích. Ale u voličů mohl posílit dojem, že předvádí pirátské manýry (kandidoval s podporou Pirátů). A voliči si mohli říci, že když už se takové vyděračské způsoby objevily, lze využít i jiné pirátské zvyky a poslali po prkně Michálka mezi žraloky.

Teď je dobojováno a tři Antizemani se mohou chlubit vítězstvím s nejvyšším skóre. Bude záležet pouze na nich, jak to skóre zúročí. Miloš Zeman za čtyři roky skončí a teprve pak se ukáže, k čemu je v politice kvalifikace označovaná jako Antizeman.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...