Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Jak uspělo Rio

Názory

  7:53
Je dobře, že olympijské hry hostilo Rio de Janeiro. Je to dobře z pohledu sportovního, politického i společenského. Rio dále doložilo, že hry už nejsou pouze záležitostí „bílého muže“ či supervelmocí a jejich bloků, že se jich může ujmout i země donedávna považovaná za rozvojovou. Prostě že tyto hry jsou součástí jednoho světa, máme-li to říci pateticky.

Brazilská vlajka uprostřed stadionu Maracaná. foto: Reuters

Kdyby měli pravdu alarmisté, kteří strašili už na jaře, hry v Riu by poznamenala epidemie viru zika, vysoká kriminalita a otřesné ekologické poměry – třeba špína na sportovištích veslařů či jachtařů. Jak to vypadalo ze zpětného pohledu? Nijak dramaticky.

Ahoj, Rio! Olympijské hry v rytmu karnevalu jsou po 16 dnech u konce

Virus zika téměř zmizel z médií. Kriminalitu držela pod kontrolou policie. Jedinou obětí her byl německý trenér zabitý při dopravní nehodě – to se prostě stává. Na tým amerických plavců, kteří nahlásili organizované okradení, prasklo, že si to vymyslel. A ze špíny ve vodě se nikdo nezbláznil.

Tím samozřejmě není řečeno, že v Riu problémy nebyly. Byly. Třeba s diváky: chodilo jich málo a někteří fandili nesportovně zaujatě. Nebo s pořadateli: lidem vadila „neobyvatelná“ olympijská vesnice. Nebo i se špínou. Kdo problémy hledá, ten je i najde, což platilo i pro fotbalový šampionát v Jižní Africe. Ale epidemie zákeřných chorob ani kriminality tyto akce nepoznamenaly.

Rio nabídlo pestré hry v pestré zemi – se všemi plusy i minusy. Je to úspěch, který mu nikdo nevezme.

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...