Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Kdo najde lék na iracionalitu? S odpůrci očkování nehne ani pandemie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Myslíte si, že po „koroně“ nic nebude jako dříve? Že lidé prohlédnou, v jakých bludech žili, a sami se napraví? Že racionalita převálcuje iracionalitu? To vše má být součástí nové normality, o níž se spekuluje. Ve skutečnosti to nebude tak horké.

Ještě v zimě byla žhavým tématem uhlíková neutralita. Zdálo se, že individuální doprava (osobní auta) míří k utlumení ve prospěch hromadné, šetřící emise. Dnešní trend míří opačně: hromadná veřejná doprava vzbuzuje obavy z nákazy a posiluje doprava individuální. Ta splňuje potřeby „sociálního distancování“, tedy i nové normality.

Podobně je to se zápasem racionality a iracionality. Ještě na počátku pandemie se říkalo, že odpůrci plošného očkování oslabí. Že podaří-li se vyvinout vakcínu proti novému koronaviru, jen blázen by se jí zříkal. Že v případě tak rychlého šíření, jako je tomu u viru SARS-CoV-2, se logicky prosadí očkování povinné. Realita je jiná. Vakcína ještě není k dispozici, ale už zní hlasy proti její plošné a povinné aplikaci. Minulou středu s tím vyrukovala petice Ligy lidských práv a společnosti Rozalio.

Aby bylo jasno, iracionalita sama o sobě není nic trestuhodného. Patří k životu po celý vývoj druhu Homo sapiens. Pokud se iracionální rozhodování týká jedince, není problém. Ten nastává až ve chvíli, kdy iracionální rozhodnutí jedince může – aniž by on sám chtěl – poškodit jiné.

Příklad. V hospodách stát plošně zakázal kouřit ne proto, že by si kuřáci nesměli z vlastní volby poškozovat zdraví, ale proto, aby ho nepoškozovali kuřákům pasivním. (Nechme stranou, proč zákon neumožnil vyčlenit hospody pouze pro tabakisty, kteří si po vzájemné dohodě poškozují zdraví dobrovolně.)

U očkování by dobrovolnost mohla fungovat třeba s vakcínou proti viru HIV. Přenáší se jen kontaktem tělních tekutin, tedy velmi intimním způsobem, který si člověk může ohlídat, i kdyby povinné očkování proti HIV odmítal. „Korona“ je ale úplně jiná liga. Jak lze ohlídat šíření, když k němu stačí běžné setkání? Petice proti povinnému očkování dokládá, že ani po dvou měsících pandemie se tento rozdíl nepodařilo ozřejmit. (Respektive že i po této zkušenosti existují lidé, od nichž se racionalita odráží.)

Sledujete-li bitvy racionality s iracionalitou, zavadíte o Německo. Právě tam bují živná půda pro obavy i konspirační úvahy všeho druhu – pro strach z geneticky upravených potravin, hrůzu z jaderné energie, apokalyptické vnímání změny klimatu či strach z tak bizarních věcí, jako jsou chemtrails, či věcí tak banálních, jako je očkování. Právě tam nachází tato půda leckdy i státní podporu. V sobotu hned dvě významné osobnosti – Helge Braun, šéf úřadu kancléřky, a Lothar Wieler, šéf Ústavu Roberta Kocha – národ ujistily, že povinné očkování proti viru SARS-CoV-2 se rozhodně nechystá.

Toto je pozoruhodné. Ještě než je nějaká vakcína proti „koroně“ k dispozici, ještě než soud rozhodne, zda plošné a povinné očkování je, či není přípustné, dva reprezentanti státu prohlásí, že povinné očkování nebude. Česky se tomu říká předpodělanost.

Ve srovnání s tím si můžeme říci, že jedna petice Ligy lidských práv a společnosti Rozalio je banalita.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!