Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Když schází pomník. Jak se před 80 lety Sověti družili s wehrmachtem

Němečtí vojáci projíždějící kolem nastoupeného důstojnictva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němečtí vojáci projíždějící kolem nastoupeného důstojnictva. | foto: Wikimedia/bundesarchiv/(CC BY-SA 3.0 DE)

Z odmítání pomníků se stává hobby progresistů na celém Západě. I Praha si užívá patálie s maršálem Koněvem: Rusko trvá na optice roku 1945, své kanonizaci dějin a výhradní roli osvoboditele. Progresisté trvají na svém kádrování válečníků podle současných norem. Ale snad by se našel i jiný přístup. Pomníky nebourat, ale naopak stavět. Pěknou inspiraci nabízí nedělní 80. výročí.

Ví se, že druhá světová válka začala 1. září 1939, když německá armáda napadla Polsko. Méně se ví, že pro Sovětský svaz válka nezačala až 22. června 1941 (po napadení Německem), ale již 17. září 1939, když sovětská armáda napadla Polsko, čímž dovršila jeho porážku. Moskva to vykládá jako útok vynucený postupem německého nepřítele. 

Jenže ten útok byl kooperativní, jak doložila společná německo-sovětská vojenská přehlídka 22. září v Brestu. Podrazila legendu, že na sebe narazily dva nepřátelské režimy. Kdepak. Obě armády se v klidu setkaly, v Brestu absolvovaly přehlídku, pak se wehrmacht stáhl a podle dohody předal pevnostní město Sovětům.

Německé motorizované jednotky a sovětský tank.
Vztyčení nacistické vlajky s přihlížejícími sověty.

Najděte si na Wikipedii heslo German-Soviet military parade in Brest-Litovsk (není v české ani německé verzi). Snímky ukazují atmosféru družby, například motocyklisty wehrmachtu uvolňující cestu sovětským tankům či generály Guderiana a Krivošejna v přátelské debatě. A teď řekněte: není to pěkný námět na pomník? Byl by to pomník nikoliv kanonizované verzi dějin z jara 1945, ale pomník lecčemus podrazáckému, co tomu předcházelo (či následovalo). 

Nebylo by to falšování historie, ale zachycení její pestrosti. Sovětské armádě (u nás zastoupené Koněvem) patří úcta za závěrečnou porážku nacistů. Ale to neznamená, že se na osmdesát let staré události smíme dívat jen brýlemi Moskvy – přičemž ty putinovské se začínají podobat těm stalinským.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!