22. října 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: KSČM v propadlišti, ale dostala dárek k výročí VŘSR: porazila ČSSD

Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří s novináři ve volebním štábu komunistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří s novináři ve volebním štábu komunistů v... | foto: ČTK

Komunisté Vojtěcha Filipa si nadělili pozoruhodný dárek ke 100. výročí VŘSR. (Za dva týdny uplyne 100 let ode dne, kdy v ruské Velká říjnové socialistické revoluci zvítězili Leninovi bolševici: bylo to 7. listopadu 1917, podle juliánského kalendáře ještě v říjnu.) KSČM se poprvé své historii ve volbách propadla pod dvouciferný výsledek.

Ale zároveň poprvé v historii samostatné České republiky porazila sociální demokracii. Jak by řekli klasikové marxismu-leninismu, KSČM se stala hegemonem české levice.

Bude zajímavé sledovat, jaká interpretace výsledku ve vedení KSČM převládne – zda uspokojení z vítězství nad ČSSD, nebo pocit drtivé porážky. Čísla hovoří pro druhou variantu. Stačí se podívat na výsledky z posledních dvaceti let (rok 1992 není plně srovnatelný, neboť se volilo do různých orgánů včetně federálních).

V roce 1996 získala KSČM 10,3 procenta, o dva roky později 11 procent a svůj zenit zaznamenala v roce 2002. Ve volbách po čtyřletém období opoziční smlouvy, kdy se vyhrotila atmosféra protestu, hlasovalo pro KSČM 18,5 procenta voličů.

Pak šly sice výsledky dolů (12,8 procenta v roce 2006, 11,3 procenta v roce 2010), ale v roce 2013 se KSČM přiblížila 15 procentům. Z tohoto pohledu teď propadla skoro na polovinu. Ukázalo se, že nabídka protestních hlasů od jiných stran je pro voliče přitažlivější.

Přes to vše je tu něco, co komunistům nabízí historickou satisfakci. Celé poslední čtvrtstoletí byla symbolem české levice sociální demokracie. ČSSD – na rozdíl od velkých levicových stran v jiných postkomunistických zemích – nevznikla transformací z dosud vládnoucích komunistů, ale navázala na domácí tradici sociální demokracie a étos listopadu 1989. Také to dávala KSČM „sežrat“, třeba v bohumínském usnesení, které zapovídá spolupráci s ní na nejvyšší úrovni.

Nyní se poprvé po čtvrtstoletí silové poměry obracejí. KSČM ve volbách porazila ČSSD. Sledujme, co to udělá se vzájemným vztahem obou oslabených stran i s bohumínským usnesením.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz