Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Lichva a zákaz

Názory

  6:48
Oběti lichvy vzbuzují podobnou útrpnost jako oběti AIDS. V obou případech mohly přijít k úhoně jako slepý k houslím a pak je litujeme právem. Ale mohly k ní přijít i vlastní neodpovědností. Dokáže ten rozdíl postihnout stát?
peníze (ilustrační foto)

peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V zájmu státu je potlačit lichvu i AIDS. Ale zatímco AIDS lze jasně diagnostikovat, lichva je pro nás něco jako smilstvo.

Víme, že je to hřích, ale těžko ho definujeme. Jsou motorem lichvy rozhodčí doložky u nebankovních půjček, nahrávající věřitelům? V mnoha případech určitě ano. Ale jsou situace, kdy právě rozhodčí doložka umožní seriózní rizikovou smlouvu mezi dvěma firmami.

Zakáže-li nový zákon rozhodčí doložky, dělá jasný krok proti lichvě, ale též znemožňuje uzavírat seriózní rizikové smlouvy. Je to, jako kdybychom v rámci boje proti AIDS zakázali promiskuitní sex. Že to nikoho ani nenapadne? Jistě, protože existují kondomy. Jenže u lichvy nepřipadá preventivní ochrana před neodpovědností v úvahu. A nemá-li stát kondom, volí zákaz.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...