Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Lid vs. Trump? Ještě neznáme výsledky a už se hrozí soudem

Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump | foto: Reuters

Kdo bere finále amerických voleb jako sportovní přenos, měl smůlu. Neukončil probdělou noc katarzí, pohledem na vítěze, jenž si navléká obrazný vavřínový věnec. Spíše si mohl připomínat jisté ročníky Tour de France. Ty, kdy se nějaký cyklista prohlásil vítězem, ale o tom, zda skutečně vyhrál, se rozhodovalo v dopingových laboratořích.

V USA o vítězi voleb rozhodne až dopočítání korespondenčních hlasů. Možná i Nejvyšší soud, jak pohrozil Donald Trump, když se prohlásil vítězem a poukázal na „ukradené volby“.

Pro fanoušky anglosaské demokracie je to špatná zpráva. Dále oslabuje víru v moc nepsaných zákonů, pravidel či zvyků. V to, že vítězové a poražení se uznávají gentlemansky. Leč není to precedens. Byl tu listopad 2000, kdy George Bush jr. těsně porazil Ala Gorea. I tehdy o vítězi rozhodl Nejvyšší soud USA, když zastavil přepočítávání hlasů na Floridě.

Tehdy šlo o tři volební okrsky. Teď může jít o více států. Tehdy to společnost překousla. Teď je atmosféra daleko zjitřenější a ostřejší. Kdyby ten scénář nastal a do hry vstoupil Nejvyšší soud USA, lze spekulovat i takto.

Šlo by o zátěžový test amerických institucí. Bylo by těžší tvrdit, že Donald Trump je despota, kdyby mu mantinely určil Nejvyšší soud. Připomeňme Formanův film Lid versus Larry Flynt, jehož hlavním hrdinou je de facto právě Nejvyšší soud USA. (Lze ovšem namítnout, že Trump by byl žalujícím, nikoliv žalovaným jako Flynt.) Když tento soud uhájil spravedlnost pro pornomagnáta, bylo to poselství pro všechny.

Jenže kdyby na tento scénář došlo a o výsledku voleb by rozhodoval Nejvyšší soud, přijala by americká společnost jeho verdikt? Existuje teď vůbec americká společnost jako celek? I když ještě neznáme úplné výsledky, pohled na mapu hlasování ukazuje, že v hrubých rysech se proti roku 2016 nezměnila. Že nejde o Donalda Trumpa, jeho narcismus a manýry, ale o nekomunikaci a pocit ohrožení dvou různých kmenů téhož národa.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Penzion Bílý Mlýn v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Zabavená  motorová vozidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!