25. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Lidi, živý prezident. Mocnářské rituály u nás nezavedl až Miloš Zeman

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 29Diskuse
Miloš Zeman na návštěvě ve Slušovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na návštěvě ve Slušovicích. | foto: MAFRA

Datová žurnalistika leckdy potvrzuje různé nepohodlné teze. Když web New York Times zveřejnil mapu GPS souřadnic míst, kde byli ve Středomoří vylovováni migranti, čtenáři s překvapením zjistili, že od roku 2016 je to stále častěji ve výsostných vodách Libye. Je to populismus? Ne, leda že by byly populistické samy zeměpisné souřadnice. Sledujeme-li podobným způsobem prezidentské jízdy Miloše Zemana po Česku, nic až tak překvapivého nezjistíme.

To, že se prezident vyhýbá Praze je dávno známo (je to fakt toho typu, jaký vám sdělí i nádražák). Že nikdy nebyl v Mladé Boleslavi, Mělníku či Tachově? Ani to není senzace, i když někdo si vynechávku Boleslavi vyloží jako obcházení míst úspěchu (Škoda). Že prezident navštívil vícekrát Zlín, právě když tamní SPO potřebovala posílit? Ani to není nic překvapivého ani nelegitimního. Je to prostě zemanovské.

Ano, Miloš Zeman je v domácích politických výjezdech hyperaktivní. Kdo viděl filmový dokument Občan Havel, vzpomene si na větu o Zemáku, s níž se Zeman v roce 1996 obrátil na Václava Havla: „Víte, kolik becherovek jsme tam vypili? Autobus jel na dvě pohonné hmoty. Na naftu a becherovku.“ Dost lidí Zemana z dobrých důvodů „nemusí“. Ale každý, kdo mu vyčítá mocnářské manýry, si může dohledat, že tyto manýry rozvíjeli už prezidenti Masaryk, Havel či Klaus. Samozřejmě lze namítnout, že je to nerepublikánské a udržuje to přežilé rituály. Jako když babička Boženy Němcové vzpomíná, jak v dětství potkala císaře Josefa. Ale v digitální době, vytěsňující osobní kontakty ve prospěch elektronických a robotických, mají staré rituály smysl. Lidé prostě rádi potkávají živé prodavače, živé politiky i živé prezidenty.

  • 29Diskuse


Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky


Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz