Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Lockdown nebude. Ale jinak se život kromě ekonomiky přiškrtí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Tomáš Vlach, Lidové noviny

Straší ministr Prymula? Ti, kteří v něm vidí vůdce hygienické totality, titulují ho plukovník a dělají z něj hromosvod všeho zla podobně jako levicoví liberálové z Donalda Trumpa, jeho plány za strašení asi považují. Přísnější opatření v této optice znamenají utužení šroubů v celé společnosti. Využití nákazy jako záminky k prosazování řízené demokracie, jak se tomu kdysi říkalo v Indonésii.

Ne že by na tom něco nebylo. Oklešťování svobod lze pozorovat všude na světě. U nás bude další – dočasné – okleštění oznámeno zítra. Bude se asi týkat počtu lidí, kteří se mohou setkat. Což je důvod k nadávání. Ale když už na to člověk nadává, měl by si udělat jasno v kauzalitě, v pořadí příčiny a následku. Jako ostatně u Trumpa. Lze vážně tvrdit, že rozdělení společnosti v USA způsobil až prezident Trump? Či bylo jeho zvolení důsledkem již nastoleného stavu?

A když někdo nadává na koronové restrikce, ať se podívá na čísla. Zjistí, že denní přírůstek nakažených v Česku je na počet obyvatel nejvyšší v EU. Mohou za to Prymulova opatření, či fakt, že s létem vláda polevila v důslednosti? A i když se o to budeme přít, v praxi je zásadní jiná věc. Česko se stává hlavním ohniskem nákazy ve střední Evropě a terčem pozornosti. „Německo v nebezpečí. Mnohé sousední země ztrácejí nad epidemií kontrolu. A nakažení mohou dál volně cestovat,“ napsal list Die Welt.

Negativní test od nás začne při vstupu na své území požadovat Itálie. Itálie, na kterou jsme se na jaře dívali jako na zemi bordelářů a bující epidemie. Teď má na počet obyvatel desetkrát nižší přírůstky nakažených než my.

„Žádné lockdowny Prahy ani jiných měst nebudou,“ řekl ve středu Roman Prymula. Příznačně. Na jaře se v celé Evropě užíval anglický výraz lockdown. Snad i proto, aby pak mohly vlády přísahat, že „žádné lockdowny už nebudou“. Ale běžná uzávěra – cosi jako lockdown, leč bez zmrazení celé ekonomiky – ke slovu přijít může. Je do značné míry na společnosti, na nás a našem chování, jak dlouho potrvá.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...