Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: Lockdown nebude. Ale jinak se život kromě ekonomiky přiškrtí

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Tomáš Vlach, Lidové noviny

Straší ministr Prymula? Ti, kteří v něm vidí vůdce hygienické totality, titulují ho plukovník a dělají z něj hromosvod všeho zla podobně jako levicoví liberálové z Donalda Trumpa, jeho plány za strašení asi považují. Přísnější opatření v této optice znamenají utužení šroubů v celé společnosti. Využití nákazy jako záminky k prosazování řízené demokracie, jak se tomu kdysi říkalo v Indonésii.
  10:18

PETRÁČEK: Car versus sultán. Dohled na spor o Karabach je lépe nechat na Rusku

Ne že by na tom něco nebylo. Oklešťování svobod lze pozorovat všude na světě. U nás bude další – dočasné – okleštění oznámeno zítra. Bude se asi týkat počtu lidí, kteří se mohou setkat. Což je důvod k nadávání. Ale když už na to člověk nadává, měl by si udělat jasno v kauzalitě, v pořadí příčiny a následku. Jako ostatně u Trumpa. Lze vážně tvrdit, že rozdělení společnosti v USA způsobil až prezident Trump? Či bylo jeho zvolení důsledkem již nastoleného stavu?

A když někdo nadává na koronové restrikce, ať se podívá na čísla. Zjistí, že denní přírůstek nakažených v Česku je na počet obyvatel nejvyšší v EU. Mohou za to Prymulova opatření, či fakt, že s létem vláda polevila v důslednosti? A i když se o to budeme přít, v praxi je zásadní jiná věc. Česko se stává hlavním ohniskem nákazy ve střední Evropě a terčem pozornosti. „Německo v nebezpečí. Mnohé sousední země ztrácejí nad epidemií kontrolu. A nakažení mohou dál volně cestovat,“ napsal list Die Welt.

PETRÁČEK: O svátku účasti. Navzdory epidemii volilo více lidí než v minulých letech

Negativní test od nás začne při vstupu na své území požadovat Itálie. Itálie, na kterou jsme se na jaře dívali jako na zemi bordelářů a bující epidemie. Teď má na počet obyvatel desetkrát nižší přírůstky nakažených než my.

„Žádné lockdowny Prahy ani jiných měst nebudou,“ řekl ve středu Roman Prymula. Příznačně. Na jaře se v celé Evropě užíval anglický výraz lockdown. Snad i proto, aby pak mohly vlády přísahat, že „žádné lockdowny už nebudou“. Ale běžná uzávěra – cosi jako lockdown, leč bez zmrazení celé ekonomiky – ke slovu přijít může. Je do značné míry na společnosti, na nás a našem chování, jak dlouho potrvá.