Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Máme to v rukou. Čím to, že pandemie ještě zdaleka nekončí

Názory

  7:53
Pokud chcete někoho strašit, nevytahujte počty mrtvých. Jestliže během půl roku zemřelo na covid-19 na celé zemi přes 650 tisíc lidí, zní to sice hrozivě, ale proti jiným pandemiím je to slabý odvar.

Vládu demonstranti označují za nekompetentní, ministra Vojtěcha vyzvali k rezignaci. foto: ČTK

Více postrašíte zmínkou, že přizpůsobení života nákaze může trvat na neurčito. Že na gesta typu podání ruky se možná budeme dívat jako na vytáčení čísla v analogovém telefonu – spatříme je jen ve filmech pro pamětníky. To lidi fakt vyděsí.

Možná i zde koření jistá neurotičnost, s níž státy oznamují kroky proti šíření nákazy i s níž je lidé posuzují. Patří k nim vyhlašování bezpečných či rizikových zemí, „semaforů“, map s ohnisky nákazy a podobně. Patří sem i rituál každodenního vyhlašování počtů nakažených, nově nakažených, vyléčených i zemřelých. Patří sem i spekulace, zda už přichází druhá vlna pandemie, o níž se mluví již od jara.

Chcete-li se uklidnit, čtěte zahraniční weby. Rychle zjistíte, že zdejší obavy se v jádru neliší od těch jinde včetně Německa. I tam mají ohniska nákazy, i tam se objevují nová v místech, kde by to ještě před pár dny nikdo nečekal.

Méně se tam spekuluje o druhé vlně. Už proto, že – jak píše Spiegel Online – neexistuje její jednoznačná definice. Zato se píše o rozdílech oproti předjaří. Tehdy se nákaza šířila z několika jasných lokalit, kdežto teď patří k jejím zdrojům mnoho míst na území celých států. Ale to vás spíše rozčílí než uklidní, že.

Jisté je, že svět brzdí. V belgických Antverpách zakázali noční vycházení. Vietnam uzavřel milionové město Danang (je jedinou velkou zemí, v níž na covid nikdo nezemřel, a chce u toho zůstat). V Izraeli se demonstruje proto, že vládě se po uvolnění vymkla nákaza z kontroly.

U nás se demonstruje proto, že lidé chtějí větší uvolnění. Co je lepší? Toť otázka.

Jasně to řekl Lothar Wieler, šéf německého Ústavu Roberta Kocha: „Jsme stále uprostřed pandemie. A sice proto, že lidé nedostatečně dbají na pravidla hygieny a odstupu. Máme to v rukou.“ Což platí obrazně i doslovně.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...