Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Měření celebritou. Po sto letech napadá pandemie známé osobnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha Jak se pozná průšvihová pandemie od běžné? Třeba tak, že postihuje i známé osobnosti. Lidé považují politiky, hvězdy showbyznysu, boháče i celebrity za odolnější vůči nákaze. Rozuměj za schopné se izolovat a vše přečkat v klidu.

Jenže pak zprávy skládají jiný obraz: mezi nakaženými koronavirem jsou britský princ Charles a monacký Albert, viceprezident Íránu Ebtekar, žena kanadského premiéra Trudeauová, starosta Miami Suarez, americký senátor a dva kongresmani…

Pandemie v propojeném světě působí „demokratičtěji“ než dříve. Před padesáti lety si hongkongská chřipka vyžádala až milion mrtvých. Ale pátráte-li na webu po tehdy postižených celebritách, máte smůlu. Dnes, při „pouhém“ půlmilionu nakažených, je seznam dlouhý. V Paříži zemřel rumunský spisovatel a disident Paul Goma (zastal se Československa v srpnu 1968 i Charty 77) a kamerunský jazzman Manu Dibango.

Mezi nakaženými jsou Tom Hanks, Olga Kurylenková, Kristofer Hivju (známý ze Hry o trůny), Rachel Matthewsová (její hlas zní v animovaném filmu Ledové království 2) či David Bryan, klávesista skupiny Bon Jovi. Zpěvák Plácido Domingo tvrdí, že má „morální povinnost“ oznámit svou nákazu. Někomu přijde lepší, když Colton Underwood z reality show Starý mládenec napsal, že „virus mu nakopal prdel“, leč vzápětí vyzval své fanoušky, aby kvůli svým blízkým a milovaným zůstávali doma.

V tomto smyslu – že nikdo není mimo dosah – se dnešek podobá éře španělské chřipky. Při pohledu na tehdejší seznam nám ale dojde, že ta byla o ligu horší. Zemřel jihoafrický premiér Botha, básník Apollinaire, sociolog Weber, dramatik Rostand, malíři Kubišta i Schiele, brazilský prezident, hlava sovětského Ruska Sverdlov… Přežili dánská královna i španělský král, Mary Pickfordová, Franz Kafka, britský premiér David Lloyd George, Raymond Chandler či německý císař Vilém II.

Neplatí, že celebrity mají lepší ochranu před nákazou. Však také skoro všechny z karantény vyzývají: Lidi, zůstávejte doma.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...