Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: ‚Válka s koronou‘ na horách. Má stát cílit na lyžaře, či na podnikatele?

I přes nepříznivé počasí lidé opět zaplnily Krušné hory, například na Božím Daru bylo v sobotu velice rušno. foto: Václav Šlauf, MAFRA

Média si oblíbila výraz razie. Je krátký, úderný i čtenářsky přitažlivý. Není pak důležité, zda skutečná událost odpovídala tomu, co známe z akčních filmů. Jakmile někde zasáhne policie, automaticky se píše o razii.
  5:00

Víkend přinesl dvě mediálně vděčné „razie“ týkající se skiareálů v karanténě a lyžařů. Jednu přilákalo ilegální zprovoznění vleků v Čenkovicích na Orlickoústecku, druhou silný provoz na sjezdovkách v tyrolském St. Antonu. Což nutká k jistému srovnání vztahu ke karanténě a provozu skiareálů u nás a v Rakousku.

V Čenkovicích šlo o to, že v tamním skiareálu se přes zákaz rozjely vleky. Což bylo porušení vládní vyhlášky za stavu nouze, tudíž krok žádající o to, aby stát prokázal, že svá rozhodnutí dokáže vymáhat. Průběh reakcí popsal web iDNES takto: Na místo vyjel štáb TV Nova, ale došlo k potyčce s obsluhou vleku, do níž se zapojili i návštěvníci. Pak dorazili policisté, kteří provoz vleku zdokumentovali, leč na kontrolu lyžařů se nezaměřovali, neboť ti měli roušky a dodržovali rozestupy. Posuďte sami, do jaké míry šlo o tvrdé vymáhání pravidel.

V St. Antonu to vypadalo jinak. Jak píše Der Spiegel (titulek Razie v tyrolských skiareálech), nejprve starosta zalarmoval policii, neboť se mu sjezdovky zdály přeplněné a v Rakousku platí, že skiareály sice mohou fungovat, ale jen pro rakouské občany. Pak policie spustila razii v ubytovacích zařízeních. Nepostihla provozovatele, ale 96 cizinců, kteří se v obci ubytovali pod falešnou záminkou (výjimka z karanténního pravidla), že tam hledají práci.

Z toho plyne pár postřehů. Třeba ten, že epidemie razí cestu odmítanému populismu. „Podle jeho názoru bylo v obci příliš cizinců,“ konstatuje Der Spiegel o Helmutu Mallovi, starostovi St. Antonu. Co by napsal, kdyby totéž řekl třeba okamurovský starosta českého maloměsta?

PETRÁČEK: Hysterie? Ne, čísla. Proč Merkelová hrozí a Babiš chce respirátory

Ale hlavní je rozdíl v přístupu. Rakousko trestá cizince, kteří se pod falešnou záminkou ubytují (hrozí jim pokuta do výše 2180 eur). Česko trestá provozovatele vleků, kteří je přes vládní zákaz spustili. A třeba Německo bez razií prosadilo úplné zmrtvení skiareálů. 

Není rakouská cesta lepší? Jistě je lepší z hlediska lyžařů a postižených obcí (jejich rozpočtů i zaměstnanosti). Asi i z hlediska toho, čemu právníci říkají normativní síla skutečnosti, jak to pro Týdeník Echo zmínil Ondřej Dostál, právník zaměřený na zdravotnictví. Vydá-li se právní norma, kterou společnost v praxi nepřijme, mění se dodržování práva fakticky. Jinými slovy: platí-li 5. stupeň škály PES, ale společnost se chová podle stupně číslo 2, je lepší nevymýšlet stupeň číslo 6, ale spíše se soustředit na vymáhání alespoň stupně číslo 3, v lepším případě 4.

Rakouská inspirace působí přitažlivě. Leč její síla slábne, podíváme-li se na epidemická čísla. V Rakousku, jež bylo loni na jaře a v létě až za Českem, je nárůst nakažených i zemřelých výrazně příznivější než u nás. Dokud se tato čísla nezmění, dokud se nebude účinně vymáhat to, co stát rozhodl už loni, zůstane ta inspirace jen přáním. 

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...