Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Mapy nezachytí to hlavní, roli volební účasti

Názory

  6:00
PRAHA - V přímé volbě mezi dvěma pohledy na svět skýtá názorově rozdělené Česko své zeměpisné jistoty. Ať už se podíváte na volební mapu ze včerejška, z prvního kola před čtrnácti dny, nebo z odpovídající mapy z roku 2013, při hrubém pohledu vidíte stále totéž.

Modře zabarvený pás okresů, v nichž Jiří Drahoš zvítězil nad Milošem Zemanem. foto: Lidovky.cz

Pro Miloše Zemana hlasuje drtivá většina Moravy a Slezska, Vysočina a notný díl českého venkova, hlavně bývalé Sudety. Pro soupeře – pro Antizemana, ať už je jím Karel Schwarzenberg, nebo Jiří Drahoš – pak především Praha a metropolitní oblasti (Plzeň, Hradec Králové, České Budějovice, Liberec, na Moravě Brno). To platilo před pěti lety a platí to i teď, jakkoliv se úhrnný podíl vítěze změnil (se zaokrouhlením) z 55:45 na 51:49.

Vedle metropolitních oblastí patří „antizemanovcům“ i některé tradiční regiony. Při hrubém pohledu je to pás od severních pohraničních hor (Jizerky, Krkonoše, Jiráskův kraj) přes Český ráj, Pojizeří, široké okolí Prahy, Povltaví až po jižní Čechy (Budějovicko, Táborsko, Třeboňsko) a Šumavu. Ve druhém kole ovládli Drahošovi voliči Šumavu ještě více než v prvním – získali celý areál národního parku. Jenže i v napohled velkých obcích (Kvilda, Modrava) je tak málo domorodých voličů, že početně je může převálcovat několik autobusů s lyžaři z Prahy s voličskými průkazy v batohu. Tyto oblasti v Povltaví a na jihu Čech zůstávají protizemanovské, ač se v roce 2013 mohlo zdát, že na mapě se kryjí s areály schwarzenberského panství před sto lety. Teď vidíme, že hlasují po svém, i když nekandiduje Karel Schwarzenberg. Ale to nemění nic na faktu, že jde o oblasti řídce zalidněné, které s celkovým výsledkem voleb nepohnou.

Jak hlasovali vaši sousedé

I proto lze říci, že letos s výsledkem voleb nejvíce pohnula vysoká účast. Její projevy nenajdete na mapě vítězných okresů (LN, strany 6 a 7) či obcí (Lidovky.cz). Tam, kde vyhrál Miloš Zeman, zvítězil většinou už před pěti lety či před čtrnácti dny, takže vybarvení map zůstává stejné. Ale pod stejnou barvou se skrývá větší počet hlasů, které v úhrnu přinesly Zemanovi vítězství.

Takto musíme číst mapy volebních výsledků a srovnávat mapy z roku 2013, ze 14. ledna 2018 a ze včerejška. Samotné areály vítězství až takovou vypovídací schopnost nemají. I když mohou přinášet postřehy až bizarního rázu: třeba že Jiří Drahoš získal nejvíce v okrscích Pražského hradu a jeho bezprostředního okolí.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat