Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Od výčepu k plechu. V Česku narůstá objem kovového odpadu

Plechovkové pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plechovkové pivo. | foto: Budvar

Proč máme třídit odpad? Proč se třídění týká stále širšího sortimentu? Odpověď se nabízí: děláme to pro přežití nás samých i potomků. Nezměníme-li způsob života, neomezíme-li exhalace CO2, svět se změní v místo nezpůsobilé k životu.

Do šuplíku „změnit způsob života“ se dává kdeco – od rezignace na létání, jízdu autem i cestování vůbec přes rezignaci na konzumaci masa či plození dětí až po snižování množství odpadů či alespoň jejich důsledné třídění. Jak informují dnešní LN, stále více se to týká i dosud okrajových kovových odpadů včetně nápojových plechovek.

Upřímně, nemá smysl spojovat nápojové plechovky s nárůstem CO2 v atmosféře. Třídění odpadu ale má smysl už z hlediska běžné výchovy k pořádku, tedy k tomu, co pokrokáři považují za bigotní hodnoty civilizace „starého bílého muže“.

V zemi, kde ještě před třiceti lety byly jednotné ceny za čepované i lahvové pivo, se kultura nápojových plechovek šířila jen zvolna. Působily spíš jako předmět sběratelského zájmu než jako hrozba. Když našinec přijel do Švédska, zjistil, že tam jsou plechovky zálohované. A že v praxi to nemá význam ekonomický ani ekologický, ale spíše výchovný – aby se jejich sbíráním zaměstnali asociálové.

I u nás se nabízí pohled společenský. Můžeme se vrátit k téměř bezodpadové kultuře hospod čtvrté cenové skupiny s čepovaným pivem a funkcí sociální sítě, o níž básník Bondy napsal, že „jsme vypili bazény piva“? To už by v poměrech volné tvorby cen nešlo. Tak se musíme popasovat s kovovým odpadem plechovek. Jinak nás zavalí nejenom ekologickými dopady, ale už svým objemem jako takovým.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....