Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
19. května 2015 9:12 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Odposlechy Nečasové: Po přečtení spalte

Jana Nečasová u soudu kvůli zneužití Vojenského zpravodajství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nečasová u soudu kvůli zneužití Vojenského zpravodajství | foto:  Michal Šula, MAFRA

Kdo má rád filmy bratří Coenů, asi zná snímek Po přečtení spalte. Je zasazený do prostředí úředníků tajných služeb. Jeho ulítlé postavy vypovídají o lidské blbosti, přepjaté ambicióznosti a situacích, kdy se úmysly utrhnou ze řetězu. Špion alkoholik, manželka zahýbá s jiným úředníkem, jenž zahýbá zase s jinou... Tak se odvíjí příběh, který logicky nemůže skončit dobře.

Příběh Jany Nečasové, dříve Nagyové, a bývalého českého premiéra jako by z toho filmu vypadl. Je otázka, nakolik je užitečné přehrávat u soudu odposlechy. Jistě, je to věcí taktiky obžaloby či obhajoby, ale výsledek působí kontroverzně.

Ze slov, dikce, emocí i atmosféry v telefonátech teď víme, že skutečným motorem sledování byla Nagyová. Ale v řadě zásadních věcí, kde se čeká na odpovědi už dva roky, jasno není. Třeba v tom, jak to zaúkolování přijali vysocí špioni. Místo toho víme, že Nagyová říkala premiérovi vole a jeho tehdejší manželku titulovala čůza. Slova „lítám jako kráva, ty jsi normální primitiv, vole“ by klidně použili bratři Coenové. Působila by věrohodně v příběhu tragikomických postav. Leč jak napsal jeden webový diskutér, coenovské postavy vyvolávají hlasitý, škodolibý, ale přesto kdesi v nitru soucitný smích.

Postavy našeho příběhu před soudem ani nevyvolávají soucitný smích, ani neposkytly informace, jež by objasnily to, na co se čeká už dva roky. Coenovský úředník v takové situaci říká jednoznačně: Dejte mi vědět, až to bude dávat smysl.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.