26. září 2019 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Odvolat, či opět zvolit. Ústavní žaloba proti Trumpovi je spíše jen gestem

Donald Trump, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump, ilustrační foto. | foto: Reuters

Ještě o generaci dříve u nás znali výraz impeachment jen specialisté. Ale kde ty časy jsou. Když Nancy Pelosiová ohlásila, že Sněmovna reprezentantů zahájí přípravu impeachmentu, každý ví, že jde o ústavní žalobu na prezidenta Trumpa. Mnozí to sledují brýlemi ústavní žaloby na prezidenta Zemana. Jiní v tom vidí gesto vzdoru těch, kteří se nesmířili s výsledkem voleb. Ale tak černobílé to není.

Mají-li pokusy o odvolání prezidentů Trumpa a Zemana cosi společného, pak hlavně to, že o nich politicky rozhoduje složení parlamentu. Což míří v obou případech k jejich setrvání v úřadě. Rozdíl je v tom, že zatímco Miloš Zeman už slouží poslední mandát, Donald Trump bude bojovat o znovuzvolení, takže mu nejde jen o poměr hlasů v Kongresu, ale i o naladění voličů. A právě proto považuje ohlášený impeachment spíše za plus pro svou kampaň. Na tom dost je.

Má li si volič udělat obrázek o tom, zda prezident Trump porušil ústavu, zneužil pravomoc či zradil národní bezpečnost, jak tvrdí žaloba, potřebuje k tomu odbornou erudici, tudíž se nechá vést spíše srdcem. Jinak to ale působí, postaví li se proti sobě dva narativy z aktuálního bodu obžaloby. Narativ žalobců říká, že prezident Trump prováděl nátlak na Ukrajinu, aby vyšetřovala Huntera Bidena, syna viceprezidenta Joea Bidena z Obamovy éry a hvězdy Demokratické strany.

To je přece nezákonné a nepřijatelné. Narativ obhajoby ale oponuje. Firma Huntera Bidena podnikající na Ukrajině tam byla už dříve vyšetřována pro podezření z korupce, ale viceprezident Biden tlačil na Kyjev, aby odvolal generálního prokurátora. Co je horší? Tlačí li americký ústavní činitel Biden na Kyjev, aby podezření z korupce nevyšetřoval? Nebo tlačí li americký ústavní činitel Trump na Kyjev, aby podezření z korupce vyšetřoval? Toto je otázka pro americké voliče.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!