29. března 2013 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Opoziční smlouva

Livia Klausová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová | foto: ČTK

Idea udělat z Livie Klausové velvyslankyni v Bratislavě má své plusy i minusy. Udrží-li se jméno Klaus v české reprezentaci díky Miloši Zemanovi, bude to působit jako pokračování opoziční smlouvy. Nikdo neuvěří, že nejde o odměnu za věrné služby.

Z bývalé první dámy bude česká Hillary Clintonová. I ona udržela jméno Clinton v reprezentaci země, ba ještě za tři roky může kandidovat na hlavu státu. Taková kandidatura od Klausové snad nehrozí, ale pobyt v Bratislavě by utlumil už myšlenku na ni.

Svým způsobem by Livia mohla uspokojit i ty, kteří chtěli vidět Václava Klause poníženého velezrádným tribunálem. Poprvé by měla státní funkci, zatímco manžel by zůstal jen manželem (Bill Clinton by mohl vyprávět). Nebyla by to lekce? Jen si představte summit v Bratislavě za účasti velvyslanců, při němž Liviin doprovod komusi říká: „Vaše excelence, už máte tu mou knížku?“

Livia Klausová reprezentuje virtuální Československo. I proto by na Slovensku snadno „splynula s prostředím“. Pro diplomata, jenž má hájit zájmy své země, ne hostitelské, je to lapsus. Z něj čerpají výhrady proti Vladimíru Remkovi v Moskvě. Jistě, Bratislava není Moskva, jenže ministr Schwarzenberg razí zásady profesionální zahraniční služby bez extra nominací: když nechce Remka do Moskvy a Fischera do Tel Avivu, proč by měl chtít Klausovou do Bratislavy?

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz