18. září 2019 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Peníze, či kontakty? Prosté dělení na bohaté a chudé už neplatí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Už jen čtyřicátníci a starší mají živou zkušenost s komunismem. Jen oni by měli odrážet tehdejší nivelizaci životů, majetků, vzdělání, cestování i kultury. Jen na lidech pod 45 let by se mělo projevit nové společenské i majetkové rozvrstvení. Jenže v praxi to tak prostě – podle roku narození – nefunguje. Dobře to ukazuje sociologický výzkum zdejší společnosti po 30 letech svobody pro Český rozhlas.

Je to společenský výzkum, ale týká se i politiky v nejširším smyslu – postojů k veřejnému životu. Přesto v něm nenarážíme na výrazy levice či pravice, ČSSD či ODS, Zeman, Klaus či Babiš. Ne že by to v něm nebylo, ale jen mezi řádky. Ten materiál spíše odráží posun, kdy se základní politický souboj přesunuje z duelu levice versus pravice na rovinu „kulturních válek“ – na otázky otevřenosti vůči světu, identity, stylu života a jeho ochrany.

Nejmajetnější skupinu představuje zajištěná, leč kulturně i politicky různorodá střední třída. Zajímavější je nastupující střední třída – progresisté těžící méně z majetku, ale víc z příjmů, vzdělání, orientace v digitálním světě. Autoři průzkumu v ní spatřují příští české elity. Ale je i motorem toho, čemu se v Německu říká „zelená gentrifikace“ (zdražování v jí dominovaných čtvrtích) či u nás „arogance dobra“ (nahlížení na ty, kteří nejsou tak kosmopolitní a nevítají nadšeně vše nové včetně migrace z kulturně nekompatibilních oblastí).

Chcete-li vidět, jak to odráží politiku, podívejte se do mapy. V Praze zahrnují obě zmíněné nejbohatší třídy 56 procent obyvatel. Kdežto v Ústeckém kraji zahrnují 59 procent populace dvě nejnižší třídy – ohrožené a strádající.

A chcete-li vidět, že listopad 1989 nebyl až takovým předělem, jak by se mohlo zdát, ukáže to třída místních vazeb, silná zvláště na tradičním venkově. Sociální kapitál se přesunul od melouchářů do vyšších skupin, ale stále se výrazně uplatňuje. Stejně jako fakt, že u nás tolik nebohatých lidí vlastní chaty a chalupy. To jinde nespatříte.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Pankrácký mrakodrap V Tower patří mezi nejdražší adresy v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

iDNES Premium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...