20. srpna 2019 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Piknik pro pamětníky. Merkelová s Orbánem hovořili o evropskosti

Německá kancléřka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán si v pondělí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán si v pondělí... | foto: ČTK/AP

Nelze si nevšimnout, jak často je Maďarsko spojováno se slovy „neevropský“, ba „protievropský“. Nechme stranou, že se má říkat „neunijní“, neboť nejde o kontinent, ale o EU. Realita je taková, že postoje maďarské vlády se za „neevropské“ označují. Ale realita je i taková, že navzdory tomu premiér Orbán v pondělí hostil kancléřku Merkelovou.

Ta přitom přijela na akci ryze evropskou: na 30. výročí tzv. Panevropského pikniku, kdy při krátkém otevření hranice nejen poklábosili zástupci reformně komunistického Maďarska a Rakouska, ale dírou v plotě i historii stačily bez překážek projít na Západ stovky občanů tvrdě komunistické NDR. Byla to první oficiálně schválená díra v železné oponě. Bylo to něco, nač se v Německu nezapomíná, ať vládl Kohl, Schröder, či Merkelová.

Dobrá, řeknete si, je to velmi reálná vzpomínka na historické události roku 1989. Může ale převážit současné maďarské hříchy proti unijnímu chápání právního státu, liberální demokracie i pokroku? Sama o sobě těžko. Jenže Maďarsko má i aktuálnější zásluhu. Jen díky hlasům z visegrádských zemí mohla v Evropském parlamentu projít Ursula von der Leyenová na pozici šéfky Evropské komise. Což vyvolává otázky: „Nabídla CDU východoevropským zemím něco za jejich hlasy? Existoval nějaký deal?“ Tak se ptá list Die Welt, který si nelibuje v konspiračním vidění světa.

Přesnou odpověď nedostaneme. V pondělí po slavnosti spolu Orbán a Merkelová jednali jen v kruhu nejbližších. Ale zdá se, že na Maďarsko a jiné „zlobivé“ státy se bude v těžišti EU pohlížet shovívavěji. Též proto, že Budapešť stáhla zavedení nových správních soudů a spornou daň z reklamy, jimiž dráždila puntičkáře v EU. Není tudíž příliš divu, že očekává protihodnotu. A nebylo by příliš divu, kdyby příslib v tomto směru dostala od Merkelové k výročí Panevropského pikniku. Ostatně obě strany vědí, že času není nazbyt: ujmou-li se za dva roky vlády v Německu Zelení, nebudou mít pochopení pro nějakou „historickou veteš“, jakou byl Panevropský piknik.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.